Peeter Teder • 21. november 2005 kell 22:00

Euroopa ühisraha tugevnes dollari suhtes

Euroopa kaheteistkümne riigi ühisraha euro tõusis eile spekulatsioonide peale, et Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet kinnitab kavatsust tõsta intresse.

Euroopa ühisraha kerkis eile 1,1814 dollarile euro, olles reedel olnud 1,1775 dollari tasemel.

Kõrgemad eurotsooni intressimäärad aitaksid vähendada intresside erinevust USA ja Euroopa Liidu vahel. Intresside erinevus on tõstnud dollari kahe aasta kõrgeimale tasemele.

USA keskpank Föderaalreserv on 2004. aasta juunist saadik tõstnud intresse 12 korral. Euroopa Keskpank pole intresse tõstnud viimase viie aasta jooksul.

Tulevikutehingute põhjal võib ennustada, et Euroopa Keskpank tõstab detsembris intresse 0,25 protsendipunkti võrra. Kolme kuu Euribori futuuri tootlus oli 2,53 protsenti, mis on rohkem kui eelmisel nädalal, mil tootlus oli 2,43 protsenti.

?Euroopa Keskpank on olukorras, kus ta saab tõsta intresse kõige varem detsembris,? ütles CBA Panga strateeg Besa Deda uudisteagentuurile Bloomberg. ?See kõrvaldaks osaliselt euro senise nõrkuse,? lisas ta.

Samal ajal on osal riski-fondidel ja spekulantidel üleval tehingud, milles mängitakse dollari tõusu peale. See tähendab, et euro tugevnemise jätkudes peavad nad positsioonid sulgema või vastu võtma kahjumi.

Hetkel kuum