Villy Paimets • 27. november 2005 kell 22:00

Eesti on efektiivseim riik Ida-Euroopas

Kuigi Eesti tulemus on Ida-Euroopa riikide seas parim, oleme 121 riigi seas, kes osalesid nimetatud instituudi koostatud iga-aastases kapitalile ligipääsu indeksis (Capital Access Index), alles 21. kohal.

2000. aastal oli Eesti 47. kohal.

?Enam-vähem sel tasemel püsis Eesti kuni eelmise aastani, mil tehti tõsine hüpe ja hüpati 20. kohale,? selgitas Eesti Energia praegune juhtimisarvestuse osakonna juhataja ja tulevane finantsdirektor Margus Kaasik. ?Tänavu Eesti küll parandas oma skoori, kuid jaapanlased tegid seda veelgi enam ja möödusid meist.?

Kaasiku sõnul näitab Eesti tänavune tulemus seda, et meie finantskliima on hea terve maailma, mitte ainult Ida-Euroopa kontekstis. ?Eesti Energia võtab oma raha küll peamiselt väljastpoolt Eestit, kuid siiski on hea teada, et kodumaine finantssüsteem on samuti piisavalt tugev,? lisas Kaasik.

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna makromajanduse talituse juhataja Erki Lõhmuste teatel tehti sel aastal nimetatud indeksi arvutamise metoodikas muudatusi. ?Seetõttu ei ole tulemused varasematega võrreldavad, kuid 2004. aasta indeks arvutati siiski uue metoodika kohaselt ümber,? ütles Lõhmuste.

?Eelmise aastaga võrreldes ei ole Eesti olukord sugugi halvemaks läinud ? indeksi väärtus on isegi veidi paranenud. Väikese Ida-Euroopa riigi kohta on Eesti koht väga hea, kuna just meie siseturu väiksus on hästi arenenud kapitaliturgude arengul takistavaks teguriks.? Lõhmuste sõnul on meie väärtpaberiturg väike ja vähelikviidne, samuti puuduvad meil mitmed instrumendid, mida võetakse indeksi koostamisel arvesse, näiteks riigi võlakirjad.

Lõhmuste sõnul võib Eesti tugevuseks pidada makromajanduskeskkonda, kus me oleme neljandal kohal, samuti on meil Ida-Euroopa arenenuim pangandussektor.

?Üllatav on, et vaatamata välisinvesteeringute suurele osakaalule meie majanduses edestavad meid väliskapitali kättesaadavuses riigis tegutsevale ettevõttele mitmed ELi riigid, sh Läti ja Leedu,? lisas Lõhmuste.

Hetkel kuum