Romet Kreek • 29. november 2005 kell 22:00

GS hindas Orleni Molist paremaks

Kesk- ja Ida-Euroopa kütustootjad-jaemüüjad on hiljuti rääkinud oma laienemisplaanidest. Investeerimispank Goldman Sachs hindas Poola PKN Orleni Ungari Molist paremaks.

Eile langesid mõlema kompanii aktsiad. Moli aktsia langes 2,8%, 20 800 forindile. Orleni aktsia hind langes 2,6%, 59,4 zlotile.

Kütuse rafineerija Mol teatas nädalapäevad tagasi plaanist kolmekordistada nafta- ja maagaasi toodangut 2010. aastaks, kahekordistada toodete müüki ja tõsta tegevuskasum 3,5 mld dollarile. Ettevõte kavatseb EBITDA-eelse kasumi tõstmiseks 1,8 mld dollarilt investeerida nelja aasta jooksul 5,4 mld dollarit.

?Selliste eesmärkide saavutamine on raske, arvestades tugevat konkurentsi üle maailma nafta- ja maagaasivarude saamiseks,? kirjutasid Goldman Sachsi analüütikud analüüsis. ?Moli kogemus rahvusvahelises ammutamise ja tootmise äris on väga piiratud. Ida-Euroopas näeme paremat väärtust Orlenis.?

Poola ettevõtet ei saa pidada vähem ambitsioonikaks. Poola ettevõte tahab suurendada enda turuosa Poola kütuse jaeturul nelja aastaga 30%. Selleks kavatseb ettevõte rajada umbes tuhat säästutanklat. Tuleva aasta lõpuks kavatseb ettevõte avada 170 sellist tanklat uue Bliska kaubamärgi all. Ettevõte taaskinnitas plaani investeerida tuleva nelja aastaga 2,1 mld zlotti laiendamaks jaemüügivõrku. 35% summast on kavandatud uue brändi turuletoomiseks.

Mõlema ettevõtte aktsiad on aastaga korralikku tõusu näidanud. Moli aktsia on tõusnud 70%, PKNi oma 67%. PKN on investorite poolt hinnatud väga madalalt, aktsia P/E suhe on vaid 5.

Hetkel kuum