Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.
Ettevõtete prognoosid ei kõiguta enam investoreid
1990. aastate lõpu tõusval aktsiaturul reageerisid investorid tugevalt ettevõtete kasumiprognoosidele ja analüütikute ootustele.
Analüütikud tulid välja oma prognoosidega ning tõid numbreid allapoole, kui ettevõte selleks põhjust andis. Siis ületas ettevõtte kvartalitulemus alandatud kasumiprognoosi, firma sai turul sooja vastuvõtu osaliseks ja aktsia sel päeval tõusis.
Nüüd see reegel enam ei kehti. Praegu tõusevad küll kasumid ja prognoosid tugevalt, aga turg neile ei reageeri.
USA aktsiaturgu laialdaselt jälgiva S&P 500 indeksisse kuuluvate firmade kasumid on selle aasta kolmandas kvartalis võrreldes aastatagusega 12% paremad ja järgmiseks aastaks oodatakse tugeva kasvu jätkumist. Samas on indeks tõusnud sel aastal vaid 1%.
Riskifondidel, mis annavad praegu enam kui poole aktsiaturu käibest, tundub olevat prognooside mängust kõrini. Citigroupi aktsiastrateegi Tobias Levkovichi sõnul hakkavad investorid aru saama, et pole suurt tähtsust, kui firma lööb oma prognoose penni või paari võrra.
Arvatakse, et pankrotiga lõppenud raamatupidamisskandaalide taga oli just see, et ettevõtted soovisid oma kasumiprognoosi täis teha ja ületada.
Riskifondi valitseja Whitney Tilsoni sõnul on miljon erinevat viisi, kuidas mõjutada kasumit penni-paari võrra üles või alla. Kuna ettevõtted teadsid, et nad saavad turult karistada, kui nad prognoose ei täida, kasutatigi selliseid võimalusi ära.
Praeguseks on ettevõtete kasumiprognooside andmine vähenenud. Greenwich Associatesi andmeil tuli 2003. aastal 72% firmadest välja prognoosidega, kuid eelmisel aastal kõigest 55%. Järgnevatel aastatel peaks kümnendik firmadest veel prognooside andmise lõpetama.