ÄP fototoimetus • 13. detsember 2005 kell 22:00

Aeg loobuda eluasemelaenu intresside maksusoodustusest

Eesti Pank teatas eile, et teeb valitsusele ettepaneku lõpetada eluasemelaenu intressimaksete maksustatavast tulust mahaarvamine või seda oluliselt vähendada.

Äripäev on Eesti Pangaga põhimõtteliselt nõus, aga valib radikaalsema poole keskpanga ettepanekust ? kaotame maksusoodustuse eluasemelaenu intressidelt kõigile. Vastutasuks tuleb langetada samal ajal tulumaksumäära järsemalt, 20 protsendile.

Kui maksusoodustuse kaotamise otsus ära tehakse, võiks see hakata kehtima aasta pärast seda. Maksuotsuseid ei saa jõustada päevapealt, eriti käib see selliste otsuste kohta, mis mõjutavad maksumaksjaid negatiivselt. Inimestele peab jääma uute ja ebasoodsamate tingimustega harjumiseks aega.

Soodustuse kadumine tundub kindlasti ebaõiglane neile, kes on juba laenu võtnud ? nad on arvestanud seejuures tagasimaksetega riigi poolt. Samas, eluasemelaen võetakse kodu soetamiseks või investeerimiseks kinnisvarasse, eesmärk ei ole tulumaksutagastus. Need, kellele tulumaksutagastus intressidelt mängib toimetulekus väga tähtsat rolli, peaksid toimetuse meelest oma maksevõimet reaalse pilguga hindama ja tegutsema selle nimel, et laenu tagasimaksmine ei hakkaks neile tõusvate intresside tingimustes üle jõu käima.

Eesti Pank soovib jahutada eluasemelaenubuumi ? tõsiasi, et pangad on hakanud oma laenuotsustes järjest vähem lähtuma inimeste maksevõimest ja rohkem tagatise väärtusest, on keskpangale vastukarva. Keskpank näeb ette ka karmimad nõuded pankadele. See sunnib panku ilmselt laenutingimusi üle vaatama ja võimalik, et need muutuvad pisut jäigemaks ? terav konkurents pankade vahel siiski väga suuri korrektiive laenupoliitikas ilmselt teha ei lase.

Toimetus läheneb küsimusele rohkem maksuideoloogia vinklist ? vähem erandeid ja madalamad maksud. Sel viisil kohtleb seadus maksumaksjaid ühetaoliselt. Kasu saavad kõik, ka need, kel väiksemate sissetulekute tõttu ei ole võimalik üldse laenu võtta ? kõigile jääb rohkem raha kätte ja kõik saavad ise otsustada, mida nad selle rahaga ette võtavad. See kergendab ka koormat, mis laenu võtnule jääb pärast soodustuse kadumist. Samuti muutub maksuhalduri töö hõlpsamaks ja odavamaks ? jääb ära iga-aastane palavikuline tulumaksu tagasimaksmise ?hooaeg?. Riik ei pea arvestama kolme kuu jooksul järsult vähenevate maksutuludega. Lihtsam on riigieelarvetki teha.

Toimetuse seisukohta toetab ka teiste riikide praktika. Sellist rikaste ? Eesti mõistes võib eluasemelaenu saajaid teistega võrreldes jõukaks pidada ? toetamist teistes maades ei tunta.

Praegu on riigi jaoks soodne aeg maksusoodustuse kaotamiseks ning tulumaksumäära järsemaks vähendamiseks ? riigi maksutulud laekuvad hästi, hoolimata jätkuvast tulumaksureformist. Tänavu on valitsus ja parlament juba teinud ühe enam kui miljardi krooni suuruse lisaeelarve ning praegu on näha, et eelarve laekub ikkagi miljardi ulatuses üle. Selle taga on kiire majanduskasv, millele on hoogu andnud madalam maksumäär. Veel madalam maks mõjub majandusele ja riigi tuludele samamoodi.

Autor: ÄP

Hetkel kuum