Krista Taim • 13. detsember 2005 kell 22:00

Maksupetturist juustukaupmees pääseb ühiskondlikult kasuliku tööga

Kohe eile kohtuistungi alguses tegi prokurör ettepaneku lahendada juhtum lihtmenetluse korras ja tunnistajad koju lasta, sest osapooled saavutasid kokkuleppe. Esmaspäeval olid süüalused tasunud tolli- ja maksuametile viimase osa võlast, 790 000 krooni. Eelnevalt kriminaalmenetluse käigus oli makstud ka 11 miljonit 12,4miljonilisest võlast.

Kokkuleppe järgi peavad OÜ Estover juht Ago Teder ja varifirmade omanik Marian Vahuri kumbki tegema riigi jaoks üldkasulikku tööd. Tederile, kes Estoveri nimel esitas tolli- ja maksuametile valesid käibe- ja tuludeklaratsioone, määrati karistus 11 kuud vangistust, mis asendati üldkasuliku tööga. Vahuri, kes organiseeris riiulifirmade tegevust ja esitas fiktiivseid arveid juustuhulgimüügifirmale AS Estover Kaubandus, määrati aasta vangistust, mis asendati samuti üldkasuliku tööga 730 tunni ulatuses.

Kolmas osaline, pettusest teadlik Ago Enok pääses süüdistusest, sest prokurör taotles menetluse lõpetamist, sest tema süü maksupettuses polnud suur. Siiski tuleb Enokil tasuda riigi tuludesse 40 000 krooni.

?Kuna tegu on toime pandud ammu, polnud otstarbekas reaalselt karistada. Ka kahju on täies ulatuse hüvitatud ja seepärast asendasin vabadusekaotuse üldkasuliku tööga,? sõnas prokurör Stella Veber.

Eile kohtupingis koos kaaslastega olnud Ago Teder kommentaare anda ei soovinud. Tema advokaadilt Nigul Saarelt aga kommentaari saada ei õnnestunud.

Kohus kinnitab kokkulepped reedel.

Üldkasulikku tööd hakkavad mehed tegema kriminaalhooldusosakonna üldkasuliku töö talituse määratud töökohtadel. Tavaliselt antakse valida kolme töö vahel, valiku saavad nad teha pärast kohtuotsust.

Ago Tederit ja tema kaaslasi süüdistati maksupettuse skeemide kasutamises ja maksudeklaratsioonides valeandmete esitamises aastatel 1997?2001. Riigil jäi nende tegevuse tõttu saamata 12 477 774 krooni.

Äripäev on varem kirjutanud, et keskseks firmaks petuskeemides ja juustumüügiga teenitud raha väljaviimiseks oli Estover-Kaubanduse omanike Ago Tederi ja Ago Enoki offshore-firma Whittakker Tra­ding Ltd. Firmalt saadud tagatiseta, määratlemata kasutamisotstarbe ja intressiga laenu jääk oli Estover-Kaubandusel 2000. aasta lõpu seisuga rohkem kui 15 miljonit krooni.

Lisaks tuvastas maksuamet, et Estover-Kaubanduse rahaga finantseeris Whittakker Trading Ltd kolme varifirma kaudu eramuehitust Saue vallas. Ühes kerkinud majadest elas Ago Teder ja teises Ago Enok. Kolmanda maja müügist saadud tulu laekus osaliselt varifirmade omaniku Marian Vahuri pangakontole.

Justiitsministeeriumi andmeil on kohtud 2004. aastal asendanud vangistuse üldkasuliku tööga 181 ja selle aasta 10 kuu jooksul 208 korral.

Hetkel kuum