Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.
Saeveskitel tänavu hea toormeaasta
Ainsana jäi suurtest saeveskitest tänavune tootmisplaan toormenappuse tõttu täitmata ASi Stora Enso Timber Näpi saeveskil.
Suurima saeveski, ASi Stora Enso Timber Imavere saeveski tegevjuhi Marek Mooritsa kinnitusel saab tänavune tootmisplaan ? 380 000 kuupmeetrit saematerjali ? kindlasti täis ning neil on piisavalt võimsust, et suurendada järgmisel aastal saematerjali toodangut 20 000 kuupmeetri võrra. ?See on täiesti reaalne, kui saame aasta läbi tõrgeteta toota,? lausus Moorits.
400 000 kuupmeetri saetoodangu tootmiseks vajab Imavere saeveski umbes 760 000 tihumeetrit ümarpuitu. Importpalgi osatähtsus jääb Imavere saeveskis ka järgmisel aastal 50 protsendi kanti. ?Importtooret vajame siis, kui Eestis on varumiseks kehvad ilmad, näiteks sügisel,? selgitas Moorits.
ASi Toftan juhataja Tiit Kolgi sõnul on neil tänavu olnud tooret piisavalt ning saeveski täidab tootmisplaani. ?Meie varuja AS Mets ja Puu on teinud professionaalset tööd ? meil on aasta läbi olnud suured toormevarud ees,? ütles Kolk. Toftan plaanib järgmisel aastal toodangu mahtu suurendada ligi kolmandiku võrra, kuni 160 000 kuupmeetrini.
Eelmisel aastal tõsise toormenappuse käes vaevelnud peenpalgi saagija ASi Stora Enso Timber Sauga saeveski juhataja Aivar Puki kinnitusel nad tänavu toormepuudust ei tundnud, sest said piisavas koguses Rootsi tormimurrumetsadest pärit peenpalki. ?Tänavune plaanitäitmine lubab meil järgmiseks aastaks prognoosida taas pisut suuremat tootmismahtu,? lisas Pukk.
Suurtest saeveskitest oli tänavu kõige suuremas toormehädas peenpalki saagiv Näpi saeveski, mida ei aidanud isegi Rootsist saadud tormipalk. Stora Enso Timberi Näpi saeveski juhataja Jaano Haidla ütles, et kuna peenpalgiturul olulist kasvu ette näha pole, koostasid nad järgmise aasta saetoodangu plaani teadlikult tagasihoidliku. ?Keskendume üha enam järeltöötlemisele ehk hööveldamisele,? rõhutas Haidla. ?Saagimine pole meile enam omaette prioriteet.?
Tänavust tootmisplaani ei täida ka Stora Enso Timberi Paikuse saeveski. ?Mitte toorme pärast, sest seda oli meil piisavalt, vaid meid kummitasid tehnilised probleemid,? põhjendas Paikuse saeveski tegevdirektor Tõnu Järv.
Novembri alguses ASi Stora Enso Timber Imavere saeveski tegevjuhiks tõusnud Marek Moorits alustas oma karjääri samas ettevõttes saeoperaatorina.
Imaveres elav Moorits läks saeveskisse tööle 1995. aastal. ?Alustasin peenpalgi saeliini operaatorina,? meenutas Moorits. Mõne aja pärast edutati ta saagimise osakonna juhatajaks ning 2000. aasta juulist kuni selle aasta novembrini töötas ta saeveski tootmisjuhina.
Imavere saeveski kauaaegne tegevjuht Peedo Pihlak lahkus ettevõttest omal soovil alates 1. detsembrist. Pihlak on paar nädalat varem Äripäevale öelnud, et ta plaanib mõnda aega puhata ja et uue töökoha peale pole ta veel mõelnud.
Imavere saeveski uus tootmisjuht on saeveski endine osakonnajuhataja Jaanek Aas.