Peeter Teder • 21. detsember 2005 kell 22:00

Pinged Hiina tarnetega on leevendumas

Eilse tarnetähtajaga vase lepingute maht langes viimase jooksva kuuga 73%, leevendades Hiina maakleri poolt põhjustatud kitsaid olusid.

Eile lõppes 5662 vase futuurlepingu tähtaeg, mille alusvara oli 140 000 tonni metalli. Kuu aega tagasi oli lepingute arv 9796. Eile oli futuurlepingute realiseerimistähtaeg. See tähtaeg on korrapäraselt iga kuu kolmandal kolmapäeval.

Vask on tänavu Londoni Metallibörsil käinud ära tasemel 4475 dollarit tonn, sest tootmine pole suutnud nõudlusega sammu pidada. Eile tõusis vase hind finantsuudisteagentuuri Bloomberg andmeil 0,4 protsenti ning tonn vaske maksis 4427 dollarit.

Vask tegi oma selle aasta suurima tõusu möödunud kuul, mil levisid kuuldused, et Hiinal ei ole piisavalt vaske, et oma kohustusi täita. Hiina kohustused põhjustas üks maakler, kes võttis liiga suuri riske.

Analüütikute hinnangul vältis Hiina kohustuste täitmatajätmist vase müügiga ning osa kohustuste pikendamisega järgmisse aastasse. ?Kui Hiina jätaks oma kohustused täitmata, oleks turul see juba teada,? ütles Bloombergile Calyon Global Tradingu analüütik Maqsood Ahmed.

Hiina oleks muidu pidanud eilseks realiseerimistähtajaks tarnima 200 000 tonni vaske, mida on sama palju kui kõigis maailma ladudes kokku.

Vase hind on Londoni Metallibörsil tõusnud tänavu 41%, olles tõusuga tsingi järel teisel kohal.

Hetkel kuum