Kertu Ruus • 22. detsember 2005 kell 22:00

Ameeriklased rõõmustavad eestlaste majandusedu üle

Ameeriklastel on hea meel, et Ida-Euroopa uutel riikidel majanduslikult hästi läheb. See, et valisime taasiseseisvudes kõhklemata turumajanduse ja demokraatia, näitab ju tegelikult seda, et ameeriklastel on neid ideid maailmas levitades õigus.

Ja Eesti näide on tõeline kompu. Meid teatakse kui kõige edukamat üleminekuriiki, mis on suutnud lühikese ajaga tulla välja sotsialismi hävitatud majandusest ning ehitada üles suurepäraselt toimiv riik. Majanduskasv, välisinvesteeringud, erastamine, maksureform, vähene korruptsioon, tasakaalus eelarve, e-valitsus ? te nimetage ainult, Eesti on kõikjal esirinnas.

Probleemid on Iraagis, Poolas, Gruusias, Saksamaal ? Eesti mured on marginaalsed. Jah, eurole üleminekuga võivad tulla väikesed jamad, vene vähemuse küsimus ikka veel vahel kõlab, aga kokkuvõttes pole siin millestki rääkida.

Võrdleme ju ennast alati Soome või USA või Saksamaaga, kuid rahvusvaheliselt kõrvutatakse meie viimast iseseisvusaega ju Ladina-Ameerika või endise Nõukogude Liiduga. Ja öeldakse, et kui Eesti suutis, siis ehk suudavad kunagi ka teised, näiteks Kuuba, Ukraina või Mehhiko.

Kuid viimasel ajal on Eesti saanud USAs veel ühe olulise debati osaks. USAs on sadu instituute, organisatsioone, ettevõtteid, kes jälgivad hinge kinni pidades Euroopas toimuvat.

Iga päev peetakse siin seminare sellest, mis saab ühisrahast eurost, kas Türgil on ?ansse liituda Euroopa Liiduga või miks rahvale ei meeldi Euroopa põhiseadus. Ja paljud on kriitilised selle suhtes, mida nad näevad.

Vana Maailma allakäigu sümboliks on USA vana rivaal Prantsusmaa, mille majandus on põlvili, mis on korrumpeerunud ja kus nüüd põlevad ka veel tänavad.

Paljude ameeriklaste meelest oleks vana tudisev Euroopa aina enam hukule määratud, kui ainult... kui ainult seal poleks selliseid toredaid riike nagu Eesti. Jah, õnneks ei ole reformimeel ja majandusvabadus Euroopas veel surnud, sest seda kaitsevad uued ELi liikmed, Suurbritannia, Iirimaa ja teised kaine mõistuse esindajad.

Nii ongi juhtunud, et paljudele liberaalsema mõtteviisiga ameeriklastele meeldib öelda, et Eesti ja temasarnased päästavad Euroopa ? imelik, alles oli ju vastupidi ? ja et ka USA-l oleks Eestilt nii mõndagi õppida.

Üheks Eesti firmamärgiks on muidugi saanud proportsionaalne tulumaks, mille headest omadustest on põhjalikult ja ülistavalt kirjutanud viimase aasta jooksul näiteks Economist voi Wall Street Journal. Kuid meile avaldatakse tunnustust ka maailma esimeste riiklike e-valimiste, tollide kaotamise või tasakaalus eelarve üle. Teadagi on USA enda eelarve ju rekordilises defitsiidis.

Tõsi, selle üle, kas Euroopast läheb lihtsalt susinal toss välja või suudavad Eesti-sugused konkurentsivõimelised maad liidu päästa, arutlevad muidugi intellektuaalid.

Tavaline ameeriklane teab Eestit rohkem turismisihtkohana. On üsna hämmastav, kui paljud on reisinud kas Eestisse, kuhugi sinna lähedale või teavad kedagi, kes just Eestis käis.

Muidugi, Washingtonis kohtan ilmselt rohkem maailma näinud inimesi kui kohtaksin näiteks Nevadas, ja eks osa kiidab viisakusest ka, ometi võib öelda, et Eesti on suutnud ennast mingi nipiga ameeriklaste jaoks ihaldusväärseks külastuspaigaks teha. Ja saabuvad nad meile kruiisilaevadega. ?Jah, Eesti, tean! Mul just õde käis seal kruiisil ja Tallinn jättis talle sügava mulje!? kuulen ma tihemini kui arvate.

Üksikud ettevõtlussündmused polegi selle taustal nii olulised. Muidugi, LHV skandaal mainiti ära kõikides suurtes uudistekanalites, kuid ma ei usu, et see laiemalt Eesti mainet kahjustanud oleks.

Tähtsam on ameeriklaste üldine arusaam, et Eesti on tubli reformialdis maa ? üldse mitte selline kohmakas Euroopa suurriik ?, kus on veel pealegi üks ilus vanalinn.

Hetkel kuum