ÄP fototoimetus • 22. detsember 2005 kell 22:00

Pankur sai üliodavalt osaluse Tallinkis

Aastatel 1996?2002 said Tallink Grupi suuromanike Enn Pandi ja Kalev Järvelillega seotud firmad Ain Hanschmidti juhitavalt Ühispangalt kokku üle 200 mln krooni laenu Tallink Grupi aktsiate omandamiseks ja osaluste suurendamiseks.

Ka peamiselt sanatooriumiäriga tegelev Haapsalu HMR, mille omanikeks Lipstok, Urmas Sukles, Toomas Vilosius, on saanud mitmete aastate jooksul kümneid miljoneid kroone laene Ühispangast.

Selle aasta augustis ostis Ühispangast lahkunud Hanschmidt võileivahinna ehk ca 170 000 krooni eest osalused Tallink Grupi omanikfirmas ja Haapsalu HMRis.

Hanschmidt on seni kommentaaridest hoidunud. Septembris saatis ta ajalehetoimetustele kirja, kus põhjendas oma tegusid. Küsimusele, miks ta pole oma avalduses selgitanud seda, kuidas on võimalik 166 600 krooni eest osta sadu miljoneid kroone maksev osalus, vastas Hanschmidt: ?Küll te kolme aasta pärast näete, miks mulle müüdi nimiväärtuse eest osalus Tallink Gruppi kontrollivas äriühingus. Tallinkil on ehitamisel kolm uut laeva ja kindlasti ei mahu need Eesti vahet sõitma. Täpsemalt ei saa ma kahjuks rääkida.?

SEBi algatatud sisejuurdlus vabastas endise pangajuhi Ain Hanschmidti igasugusest süüst seoses Tallink Grupile antud laenudega. Sisejuurdlus leidis, et krediidikomitee otsused olid tehtud seaduses lubatud raamides ning kooskõlas SEB Ühispanga sisereeglitega.

Samuti leidis juurdlus, et Tallink Gruppi käsitleti sarnaselt iga teise SEB suurkliendiga ning kõik laenud ja investeeringud Tallink Gruppi on seaduslikud ning vastavad tolleaegsele turusituatsioonile ja panga nõudmistele.

Põhietteheidetele sisejuurdlus siiski Äripäeva hinnangul vastust ei andnud.

Valitsus teatas detsembri alguses, et ei toeta Res Publica ettepanekut tellida Ühispanga endiste juhtidega seotud finantstehingute kohta sõltumatu hinnang.

Res Publica poolt 29. septembril esitatud otsuse eelnõu seletuskirja kohaselt ei tule avalikkuse ja meedia umbusk Eesti rahvusvahelisele usaldusväärsusele kasuks ning ohtu on sattunud ka üleminek eurole 2007. aastal.

Autor: ÄP

Hetkel kuum