Nafta hind kerkis möödunud aastal 40, maagaas üle 80 protsendi

02. jaanuar 2006, 12:01

Nafta hind kerkis 2005 aastal 40 protsendi võrra 61 dollarini barrel mis kurvastas tarbijaid, aga rõõmustas selle eest naftakompaniisid ja nende aktsionäre.

Loodusliku gaasi hind kerkis aga New Yorgi kaubabörsil koguni 83 protsenti 11,225 dollarini mmBtU (Briti soojusühikuni) olles detsembri alguses kerkinud korraks isegi 15 dollarini, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

Paljud analüütikud usuvad, et naftabarreli keskmine hind jääb alla 60 dollari taseme. Aga juhul, kui kiire majanduskasv USAs ja Hiinas jätkub ning kasvab Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) huvi tootmist vähendada jääb hinnalangus marginaalseks. ?Hiina tõttu meie eluajal enam hind 18 ja 22 dollari tasemele ei lange,? lausus uudisteagentuurile maaklerfirma Fimat maakler Mike Fitzpatrick. Tema usub, et sel aastal jääb nafta hinnatase 50 dollari lähedusse, sest energiakandjate kõrge hinna tõttu hakkab majanduskasv uue aasta teisel poolel aeglustuma.

Tänu nafta kõrgele hinnale said suured naftakompaniid eesotsas ExxonMobili ning BPga hiigelkasumeid. Kasumid ning aktsiate hinnatõus äratas tähelepanu USA parlamendi alamkojas (Kongressis), kes kutsus suuremate naftakompaniide juhid möödunud aasta lõpus vaibale.

Analüütikud usuvad, et kompaniid pumpavad musta kulda niipalju kui võimalik, mis tähendab seda, et vaba ruumi pikemate tootmiskatkestuste korvamiseks ei jää. Suurimad riskifaktorid on orkaanid Mehhiko lahel ning poliitiline ebastabiilsus Iraagis ning Nigeerias.

30. augustil kerkis nafta hind kõigi aegade kõrgeimale tasemele 70,85 dollarini barrel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing