SLÕL: Algas uus ja kallim aasta

02. jaanuar 2006, 08:17

Uus aasta toob uusi hinnatõuse, eriti suur kallinemine ootab ees olmeteenuseid, sealhulgas vee tarbimist.

Mullused hinnamuutuste tuuled koguvad pigem hoogu ka alanud aastal ja sunnivad inimesi oma rahakoti sisu rohkem planeerima, kirjutab SL Õhtuleht.

Ekspertide meelest eeldavadki tarbijad praegu, et hinnatõus on suur ja see annab tootjatele võimaluse põhjuseta hindu tõsta.

Tervishoius ootab uuel aastal ees üleüldine kuueprotsendiline hinnatõus. Seda põhjustab uute kulutustel põhinevate hindade süsteemi osaline rakendamine tervishoiuasutustes. Siiski ei puuduta hinnatõus otseselt patsiente, vaid haigekassa poolt haiglatele makstavat tasu. Lisaks kallinevad ravimid.

Aasta algusest kallinesid elektrirongi piletid. Elektriraudtee põhjendab seda elektri kallinemisega. Eilsest kallinesid 30päeva kaardid 10 protsendi võrra, ühekorrapiletid kuni 2 krooni. Elektriraudtee pressiesindaja sõnul on uuel aastal oodata veoelektrienergia ligi kümneprotsendilist tõusu, millest ka piletite kallinemine.

Tõusid Tallinna ühissõidukite piletihinnad.

Hinnatõusu on oodata peaaegu kõigil olmeteenustel. Enim kära on tekitanud toasooja ligi 50protsendiline hinnatõus piirkondades, kus katlamajad kasutavad kütteõli. Samas on valitsus lubanud kompenseerida hinnatõusu neile 20 000 perele, keda see puudutab.

Venemaa gaasimonopol Gazprom teatas novembri lõpus, et korrigeerib ekspordihindu Balti riikidele. Energiaturu inspektsioon kinnitaski 2006. aasta maagaasi hinnatõusuks 12 protsenti.

Teine suurem hinnatõus toimub prügimajanduses. Seoses saastetasude tõusuga kallineb uuel aastal olmeprügi vedu piirkonniti 10-40 protsenti.

Uus seadus näeb sel aastal ette 10protsendilist hinnatõusu alkoholile ja veel suuremat tubakale.

Sissetulekute poolelt teatas riik alampalga tõstmisest. Alates käesolevast aastast on ametlikuks miinimumpalgaks Eestis 3000 krooni ja väikseim tunnipalk 17,8 krooni. Seni oli alampalk 2690 krooni.

Ilmselt on oodata ka pensionide jätkuvat tõusu, et vanemad inimesed hinnatõusuga hätta ei jääks. Tallinna linn annab endiselt pensionäridele 700 krooni kallinemisega toimetulekuks. Lisaks võib olla optimistlik ka mõningase üldise palgatõusu suhtes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing