Loodusliku gaasi hind kerkis New Yorgi kaubabörsil koguni 83 protsenti, 11,225 dollarini Briti soojusühiku eest (mmBtU), olles detsembri alguses kerkinud korraks isegi 15 dollarini, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg.
Paljud analüütikud usuvad, et naftabarreli keskmine hind jääb alla 60 dollari. Aga juhul kui kiire majanduskasv USAs ja Hiinas jätkub ning kasvab Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) huvi tootmist vähendada, jääb hinnalangus marginaalseks. "Hiina tõttu meie eluajal enam hind 18 ja 22 dollari tasemele ei lange," lausus uudisteagentuurile maaklerfirma Fimat maakler Mike Fitzpatrick. Tema usub, et sel aastal jääb nafta hinnatase 50 dollari lähedusse, sest energiakandjate kõrge hinna tõttu hakkab majanduskasv uue aasta teisel poolel aeglustuma.
Tänu nafta kõrgele hinnale said suured naftakompaniid eesotsas ExxonMobili ning BPga hiigelkasumeid. Kasumid ning aktsiate hinnatõus äratas tähelepanu USA parlamendi alamkojas (Kongressis), kes kutsus suuremate naftakompaniide juhid möödunud aasta lõpus vaibale.
Analüütikud usuvad, et kompaniid pumpavad musta kulda nii palju kui võimalik, mis tähendab seda, et vaba ruumi pikemate tootmiskatkestuste korvamiseks ei jää. Suurimad riskifaktorid on orkaanid Mehhiko lahel ning poliitiline ebastabiilsus Iraagis ning Nigeerias.
30. augustil kerkis nafta hind kõigi aegade kõrgeimale tasemele, 70,85 dollarile barrel.
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele