Tallinn - lõbulinn või leidmata kultuuripärl

Daisy Järva 03. jaanuar 2006, 00:00

Aastal 1902 said Tallinnas kokku Nikolai II ja Wilhelm II. Kroonitud pead võttis vastu Tallinna linnapea J. von Hueck. Kõrge seltskonnaga kohtusid ka Eesti vallavanemad, esimestele olevat eestlaste laulu- ja pasunakooride etteasted väga meeldinud. Ajakirjandus nimetas keisreid "üksmeelseteks võitlusvendadeks", kohtumist ennast aga Euroopa rahu pandiks. VIP-turism missugune, rääkimata Eesti vahendajarollist ida ja lääne vahel!

Tallinna arengumootor on aegade jooksul olnud soodus asend ning transiit ida ja lääne vahel. Tallinn pole ainult Eesti pealinn, vaid ka Läänemere regiooni üks kiiremini arenevaid keskusi. Lihtne tõde on ka see, et turism on lihtsaim ja ka kiireim vahend raha saamiseks, jõukuse kasvatamiseks. Kuulumine ELi tõstab riigi mainet. Aga mida meist siis õigupoolest teatakse?

Ühed teavad seda, et Eesti on osa Balti riigist, mille pealinn on Riia; teised, et Eesti on Balkani vabariik, mille pealinn on Läti. Meid teatakse ka kui Balti tiigrit ja endise N Liidu ?veitsi. Silma torkavad märksõnad Hansa, keskaegne, roheline, rahulik; Tallinn kui väike Praha.

Nii kirjutab meist välispress. Meil on ambitsiooni Talsinkiks saada, kuid tuleb jõuliselt tegutseda, et me lennunduslikult Helsingi tagahooviks ei muutuks. Reisitranspordi võimalused ja hinnad on välisturismi mahtude kujundamisel olulise tähtsusega. Konkurent Riia areneb jõuliselt ja ambitsioonikalt. Kui ta ka oma sadama lõpuks korralikult tööle saab, hakkavad turismimiljonid lõunanaabrite kukruid täitma. Aga meie?

Detsembrikuine reisijuht Tallinn in Your Pocket (ei oma mingit pistmist Tallinna linnavalitsuse turismiosakonnaga, mis teeb suurepärast tööd trükiste väljaandmisel) mahutab selliste alalõikude, nagu "Raha", "Religioon" ja "Takso" vahele ära ka "Stag Weekenders" - maakeeli poissmeestest peoloomad, kes nädalalõppudel Suurbritanniast Tallinnas möllamas käivad -, kus reisijuht juhatab, kust odavat õlut ja naisi saab. Antakse sedagi teada, et pärast eelmisel aastal kehtestatud odavaid lennuhindu on üha rohkem poisse tulekul: "More stags are on the way!"

Samal ajal tegi eelmine ELi eesistujariik Suurbritannia oma turismitööstuse sissetulekute tõhustamiseks suurepärast tööd. Harry Potter on Briti turismitööstusega imet teinud, Potteri fännid nõuavad inglise reisikorraldajatelt üha uusi ekskursioone raamaturadadel. Tõeliseks turismi tõmbenumbriks on saanud ühe Londoni raudteejaama "Platform 9¾". Kui praegu jätavad turistid riiki 70 miljardit naela, siis aastaks 2020 plaanib Suurbritannia saada turismitulu juba 120 miljardit (Fast Track BBC World, 19.12.2005).

Tallinn on maailmapärandi nimistus, tee sinna polnud kerge: algas see kevadel 1993 ja lõppes 9. jaanuaril 1998, kui Eesti president saatis kutse UNESCO peasekretärile Frederico Majorile osalemiseks Tallinna maailmapärandi nimistusse kandmise tseremoonial. Keskaegse maailma kõrgeim ehitis Oleviste kirik, pikim säilinud keskaegne linnamüür, vanim tegutsev apteek Euroopas - see on põhjus, miks tuhanded turistid Tallinnasse tulevad. Meil on ka kõrgkultuuri, festivale ja konverentse. Ja kuidas tahaks ka Tallinnasse nn ladina kvartalit, vaimse kultuuri ja hariduse keskust. Mõttetalgud toimusid läinud aasta novembris, pärast seda pole enam midagi kuulda olnud.

Kui säästlikult suudame arendada Põhja-Euroopa üht unikaalsemat linna, seda kindlamalt suudame ka tulevikus tagada kullasoone. Eestit ja Tallinna pole võimalik kampaania korras maailmakaardile viia. Loosungist "Welcome to Estonia" on vähe. See on pikk, pidev ja professionaalseid otsuseid nõudev protsess.

Ei tasu meie riigiisadel unustada, et turismitööstus on diplomaatia rohujuure tasandil, võimas propagandakanal, millest suurriigid on ammu aru saanud. Oleme osa globaliseeruvast maailmast, kus oskus Eestit hästi müüa pole häbiasi. Aga tehkem seda stiilselt ja väärikalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing