Börsiülevaade: eelista eestimaist

04. jaanuar 2006, 09:44

Prognoosid Eesti majanduse ja börsi arengu suhtes annavad usku, et aktsiainvestoritel on kõige mõttekam investeerida endiselt kohalikule aktsiaturule.

Eile avaldatud Postimehe küsitlus näitas, et Eesti majanduse ja aktsiaturu 2006. aasta arengu suhtes ollakse üsnagi positiivselt meelestatud.

Üheteistkümne küsitluses osalenud organisatsiooni (pangad, riiklikud asutused) ootus käesoleva aasta majanduskasvu suhtes on 7,5%. Liites siia otsa veel keskmiselt oodatud 3,4protsendilise inflatsiooninumbri peaks 2006. aastal kasvama majandus jooksvates hindades üle 11%.

Aktsiaturule oodatakse keskmiselt 17% tõusu. Kõige pessimistlikumalt meelestatud Nordea Pank ootab aktsiatele keskmiselt veidi enam kui 2% kallinemist, kuid rahandusministeerium koguni 35% aktsiatõusu.

Samas tuleb tõdeda, et viimastel aastatel avaldatud prognoosid on olnud vägagi konservatiivsed. Kui 2003. ja 2004. aastaks oodati Tallinna börsile keskmiselt 17% ja 15% aktsiahindade tõusu, siis tegelikkuses ulatusid numbrid 57 ja 48 protsendini.

Kui investoril on soov aktsiatesse investeerida ja üksjagu koolitööd enne seda ära tehtud, siis alustada soovitaks kohalikust aktsiaturust.

Kui Tallinna börsil noteeritud aktsiate ostmiseks kulub üldjuhul minimaalselt 50 krooni, siis Skandinaaviasse, Euroopasse või USAsse investeerimisel võivad minimaalsed tehingutasud alata minimaalselt 200-300 kroonist (juhul, kui kasutada tehingute tegemiseks kohalikke investeerimisasutusi). Siia lisandub ka valuutavahetamise tasu, mis on üldjuhul umbes 0,5% tehingu mahult. Kolmandaks on ka välisaktsiate hoidmise halduskulud kõrgemad.

Meeldivaks erandiks on Läti ja Leedu aktsiaid, mille soetamine on sama soodus kui Tallinna börsi aktsiatesse investeerimine, kuid kus tuleb samuti arvestada valuuta vahetustasudega.

Vähetähtis pole ka see, et Tallinna börsi ettevõtete kohta saab informatsiooni eesti keeles.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing