MKM: Eesti langus majandusvabaduse edetabelis seotud ELiga liitumisega

04. jaanuar 2006, 14:38

Eesti positsiooni mõningane kaotus majandusvabaduse indeksis on seotud Euroopa Liiduga liitumisega, kommenteeris majandusministeerium.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majanduanalüüsi talituse peaspetsialisti Mario Lambingu sõnul on Eesti positsiooni mõningane kaotus majandusvabaduse indeksis on seotud Euroopa Liiduga liitumisega ja selles suhtes oli tegemist ootustele vastava arenguga.

'Kuna Eesti väliskaubanduspoliitika oli enne liitumist üliliberaalne - praktiliselt puudusid tollid, kvoodid ja muud kaubandust takistavad tegurid - , siis pärast liitumist järgib Eesti ühtset ELi kaubanduspoliitikat nagu teisedki liikmesriigid. Seetõttu halvenes käesoleva aasta indeksis Eesti kaubanduspoliitika näitaja. Kuigi Eesti väliskaubandus on suures osas seotud just ELiga, kus omavahelises kaubanduses puuduvad tõkked, hinnati Eestit selle näitaja osas sama moodi nagu kõiki ELi riike,' ütles Lambing.

Eelmise aastaga võrreldes toimusid muutused veel valitsuse fiskoolkoorma näitajas. Tulumaksumäära alandamine oli positiivne muutus, kuid selle nullis valitsuskulutuste kasv, milles oma osa võis mängida ELi abirahade suurenemine.

Tulevikus võib Lambingu hinnangul oodata Eesti püsimist jätkuvalt suure majandusvabadusega riikide hulgas. Positiivsete muutustena võib välja tuua bürokraatia loodetava vähenemise äri alustamist puudutavate regulatsioonide ning asjaajamise osas, samas tööjõu puhul võib oodata regulatsioonide ning sotsiaalsete tagatiste suurenemist. Eestil on arenguruumi korruptsiooni ning musta turuga võitlemisel ning eeldatavalt liigub Eesti siin paremuse suunas, kuid edasiminek ei saa olema tõenäoliselt kiire.

Majandusvabaduse kontektis mõjub positiivselt tulumaksumäära langetamine. Rahandusministeeriumi prognooside kohaselt hakkab vähenema elanike maksukoormus, kuid valitsussektori kulutusi võib suurendada ELi abirahade oluline kasv lähiaastatel.

'Eesti langust edetabelis ei saa pidada oluliseks negatiivseks signaaliks välismaailmale, kuna languse põhjuste taga on ELiga liitmine, mida investorid on pidanud üldiselt positiivseks arenguks ja mille ootuses on suur osa investeeringuid ka Eestisse tehtud,' lisas Lambing.


<pilt2#fotod/Inimesed/Inimesed_L/Mario Lambing_julia.jpg#388#600#Mario Lambing>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing