Laenuintress kasvas poole aastaga 0,6%

Harry Tuul 05. jaanuar 2006, 00:00

Jaanuari esimesel nädalal said paljud pangakliendid teate oma laenuintressi tõusu kohta.

Nordea Panga turundusspetsialisti Tauno Tõhu sõnul on laenuintressid kasvanud ainult nende jaoks, kelle intressiperiood (tavaliselt kuus kuud) on hiljuti lõppenud. Seda seoses euro üleeuroopalise pankadevahelise laenuintressi Euribor tõusuga. Kõrgem intress kehtib ka uutele laenuvõtjatele. "Oma laenutingimusi me hiljuti muutnud ei ole," ütles Tõhk. Seda kinnitavad ka teised Eesti pangad.

Laenumarginaalide tõusu suuremad pangad praegu ei prognoosi. "Laenu intress sõltub turusituatsioonist," ütles Hansapanga eluasemelaenude arendusjuht Kersti Arro. Seetõttu ei saa tema sõnul praegu laenumarginaale tõsta.

"Laenumarginaal tõuseb, kui turu riskiaste tõuseb või laenudega seotud kulud pankade jaoks tõusevad," lisas Tõhk.

Laenuvõtjatel on võimalik valida ujuva ja fikseeritud intressiga laenu vahel. Kui praegu võib fikseeritud laenu eelistamine tunduda kallina, siis pikemas perspektiivis see ei pruugi nii olla. "2000. aasta keskel oli Euribor 5 protsendi peal," ütles Ühispanga raha- ja kapitaliturgude divisjoni müügijuht Ott Jalakas. Siiski nii suurt tõusu tema sõnul praegu oodata ei ole. Keskmiselt ennustatakse Euribori tõusu aasta jooksul kuni ühe protsendi võrra.

Samas võib olla tasuv fikseerida laen pikemaajaliselt. "Üheks aastaks pole mõtet," ütles Sampo Panga krediiditoodete osakonna juhataja Arvi Lill.

On ka teisi võimalusi. Nii ütles Tõhk, et nemad pakuvad riskide maandamiseks intressitõusu piirangut: muutumatu kuumaksega laenu, millel muutub laenuperiood.

Euribor sõltub peamiselt Euroopa Keskpanga (EKP) baasintressist, sest just selle intressiga saavad pangad keskpangalt lühiajalist laenu. Eelmise aasta lõpus tõstis EKP intresse ja selle ootuses tõusis ka Euribor. EKP otsused sõltuvad omakorda Euroopa majandusest. Analüütikud ootavad, et keskpank tõstab sel aastal intresse vähemalt korra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing