Rahandusministeerium toetab EBRD tegevuse lõpetamist Eestis

Martin Hanson 06. jaanuar 2006, 00:00

"Me oleme omalt poolt ka öelnud, et lähemate aastate jooksul on mõttekas, kui EBRD oma aktiivse tegevuse Eestis lõpetab," ütles rahandusministeeriumi välissuhete asekantsler Renaldo Mändmets. Rahandusministeeriumi andmetel soovis USA juba eelmisel aastal EBRD tegevuse lõpetamist uutes liikmesriikides ja prioriteetide suunamist Venemaale ja Balkanile.

USA rahandusministeerium ütleb, et Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank peaks lõpetama endistele sovjetiriikidele abi andmise, kuna need kuuluvad nüüd Euroopa Liitu.

Osaliselt USA rahaga loodud EBRD ülesanne on toetada raudse eesriide taha jäänud riikide ettevõtete hüpet kapitalismi. Nüüdseks on 8 nendest juba ELis ning USA ei soovi neile enam toetust maksta.

USA rahandusministeeriumi esindaja ütles, et käsil on nii-öelda toetuste lõpetamise plaan. Samas väitis esindaja, et toetused vähenevad niigi. 2004. aasta toetused olid kaheksale riigile 900 miljonit eurot võrreldes varasema aasta 1,2 miljardiga.

"EBRD jätkab Eestis tegutsemist ning säilitab oma kontori Tallinnas, et jätkata äritegevuse arendamist ning jälgida käimasolevate projektide arengut. Seda tööstruktuuri ei ole praegu plaanis muuta," ütles EBRD esindaja Londonis ning lisas, et kontori kinnipaneku otsustab EBRD nõukogu ning see sõltub turu ja majanduse seisust Eestis ning sellest, kas EBRD sekkumine on vajalik.

Mändmets lisas, et EBRD pole Eestile kunagi otseselt abi andnud. "EBRD põhiline tegevus meil on olnud laenude andmine eraettevõtetele," lisas ta.

Samas ei peaks EBRD aktiivse tegevuse lõpetamine välistama soodsate laenuskeemide vahendamist eraettevõtetele. "EBRD rolli näeme suuremate ja eelkõige just teadmiste ja tehnoloogiamahukate projektide kaasfinantseerimisel," ütles Mändmets.

USA on EBRD üks asutajaliikmeid, mis annab neile õiguse osaleda ka panga juhtimises. Seda õigust on nad aktiivselt kasutanud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing