Tallinna börsi juht plaanib turgu rikastada uue nimekirjaga

Lauri Matsulevit? 09. jaanuar 2006, 00:00

Mida põnevat sel aastal veel ette võtate?

Oleme mõelnud alternatiivturu loomisele. Uus Euroopa Liidu direktiiv, mis ei ole küll veel jõustunud, loob võimaluse kasutada börsi ja vabaturu kõrval ka kauplemisvõimalust, mis ei sea nii rangeid nõudeid emitentidele. Selle põhimõtte alusel on loodud nii Londoni kui ka Taani alternatiivturud. Põhimõtteliselt on tegemist reguleerimata turuga, mis võimaldab kauplemist emitendi väärtpaberitega, seadmata emitendile erilisi nõudeid.

Mis saab sel juhul Tallinna börsi vabaturust?

Vabaturu nimekirja uue kontseptsiooni soovime realiseerida selle aasta kevadeks, ühtlasi peab turg muutuma elavaks, mitte jääma pelgalt kontseptsiooni tasemele. Praegu kaubeldakse seal ainult EVPga.

Vabaturg on mõeldud ettevõtetele, kes soovivad börsilt raha kaasata, kuid ei mahu põhinimekirja ettevõtetele esitatud nõuete sisse.

Näiteks on ettevõtte ajalugu lühem kui kolm aastat või on majandustegevus kasvutempo kiire ja sellest lähtuvalt on väärtpaber kõrge riskiastmega. Samas nõuded info avalikustamisele, ühingujuhtimisele jne on samad, mis põhinimekirjas noteeritud ettevõtetele.

Kas Tallinna börsi juurde võib tekkida optsiooniturg?

See ei ole välistatud, kuid 2006. aasta plaanidesse optsiooniturg ei mahu. Samas võiksid fondid muutuda atraktiivsemaks investeerimisobjektiks ning olla ka börsil noteeritud.

Milliseid uusi teenuseid investorile pakkuda kavatsete?

Kõige esimesena on tänavu plaanis valmis saada Fondikeskus. See on internetikeskkond, kust leiab kõikide Balti investeerimisfondide kohta käivat informatsiooni. Investoril on siis võimalik valida endale sobivaim investeerimisvariant, samuti on fondivalitsejad nähtaval ja teistega võrreldavad.

Kui palju uusi firmasid tuleb sel aastal börsile?

Tänase päeva seisuga börsile ühtegi ametlikku noteerimisavaldust esitatud ei ole. Küll aga ootame sellelt aastalt vähemalt sama suurt aktiivsust kui eelmisel aastal.

Kas mõni praegustest börsilolijatest on äramineku huvi ka ilmutanud?

Meile teadaolevalt mitte. Aga igasugused üllatused, ka äraminekuüllatused, võivad meid alati ees oodata. Selleks peab olema valmis.

Kui palju on huvi üles näidatud börsiliikme staatuse vastu?

Suurt huvi meie liikmelisuse osas on üles näidatud eeskätt Põhjamaades. Aga põnevaid uudiseid võib tulla ka Euroopa väärtpaberituru keskusest - Londonist.

Balti börsidest on tehingute arvu poolest suurim Vilnius - kas Tallinnal on ?ansse mööda minna?

Ühelt poolt oleneb see meie ettevõtete julgusest ning teiselt poolt börsi enda arendustest. Lisaks - mida targemad on investorid, seda tugevam on börs. Tahame investorharidusele rohkem tähelepanu pöörata ning seda alates keskkoolist. Tööturule sisenemine tähendab kohustuslikku investeerimisotsust - tuleb liituda kogumispensioniga ja valida fond oma raha kasvatamiseks.

Tallinna börsi arendustegevus on kantud ühest eesmärgist - olla Balti väärtpaberituru süda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing