PM: Riik nõuab talunikelt valesti makstud eurotoetust tagasi

09. jaanuar 2006, 08:12

Euroliidu revidentide hinnangul on kümned Lääne-Eesti talunikud saanud ebaõiglaselt toetust ning PRIA on asunud neilt raha tagasi nõudma.

Saaremaa Metsa Johani talu peremees Andrus Sepp küsis toetust kogu talu 300 hektarile, kirjutab Postimees. Mullu enam kui sajas Eesti vallas jagatud väheviljakate piirkondade põllutoetus oli 1000 krooni hektari kohta.

Põllumajanduse registrite ja info amet (PRIA) nõuab mehelt tagasi enam kui 300 000 krooni, sest karjakasvatusmaana esitatu on ametnike meelest pigem mets ja raba.

Tänavusest toetusest jääb Sepp ilma ja mullune nõutakse tagasi seadusesätte pärast, mis ütleb, et kui andmed on enam kui kolmandiku võrra valed, tuleb raha tagasi maksta. Metsa Johani talus leidsid PRIA ametnikud, et üle poole maadest on mets ja võsa või liigniiske ala, mitte karjamaa.

Sepaga sarnases olukorras on veel kümneid talunikke Lääne-Eesti rannikul ja saartel. Kokku tahab riik talumeestelt tagasi 2,2 miljonit krooni.

PRIA kontrollib igal aastal viit toetuse saajat sajast, aga mullu pöörasid revidendid oma pilgu ennekõike Lääne-Eestisse. Tõravere observatooriumist telliti satelliidifoto ja selle abil sõeluti välja puisniitude omanikud.

Lääne-Eesti puistamise tingisid Euroopa Komisjoni revidendid, kes kontrollisid Eestis põllutoetuste jagamist 2004. aastal Brüsseli revidentide aruanne ei ole valmis, aga auditi projekti on nad Eestile esitanud.

«Aruande projekt oli Eestile hävitav, selle põhjuseks oli just selline võsa Lääne-Eestis,» kommenteeris põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup. Tema sõnul tähendab see juhul, kui Euroopa Komisjon ei kuula Eesti vastuväiteid, 50?150 miljoni kroonist trahvi Eesti riigile, mille omakorda nõuab valitsus tagasi talunikelt.

Sepa ja tema saatusekaaslaste protesti PRIA nõuete vastu toetab ka Rahvaliidu poliitiline kahurvägi. «Mina tahan, et asi saaks lahenduse,» kommenteeris rahvaliitlasest riigikogu liige Jüri Saar. «Ega meestel ei ole 100 000 krooni tagataskust võtta, kõik on investeeritud.»

Kui talunikud pole nõus raha tagasi maksma, võivad nad PRIA vastu kohtusse minna. Kui nad seal kaotavad ja raha napib, lähevad talud haamri alla.

Veel sel kuul esitavad ametnikud Brüsselile taotluse saada eriluba, et eurotoetust võiks maksta ka Lääne-Eesti rannakarjamaade ja puisniitude omanikele. Praegu on see keelatud, kui ühel hektaril kasvab üle 50 puu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing