Tallinki on veel vara maha kanda

ÄP 10. jaanuar 2006, 00:00

Kuu aega on laevandusettevõte Tallink Grupp olnud börsil. Ja kuigi selle ettevõtte aktsiale toimus tõeline rahvajooks - aktsiaid ostis ligi 16 500 inimest, on aktsia sära hakanud tuhmuma.

Äripäeva meelest on Tallinki veel vara maha kanda.

Alates börsiletulekust on Tallinki aktsiatega kaubeldud elavalt - tehinguid kaugelt üle 4000, teiste aktsiatega samal ajal pea poole vähem. Paraku on väärtpaberi hind pärast stardipauku aktsionäride kurvastuseks pidevalt odavnenud ning viimase nädala jooksul on hind pendeldanud 76-79 krooni vahel, algne hind oli 82,5 krooni.

Aktsial võib olla ees veel raskeid aegu, sest Citigroup ei saa enam teha tehinguid, mis toetaksid aktsia hinda - 30 päeva on täis saanud. Osa investoreid ongi leidnud, et neil pole mõtet Tallinkis passida - aktsia hind kukub ja dividende firma ei luba. Aktsionäride arv on kahenenud ligi tuhande võrra. Praegu aktsiat müües kaotab aga investor 5-6% algsest investeeringust. Kel just pakilised vajadused aktsiamüüki tagant ei sunni, ei peaks toimetuse meelest kiirustama. Tegemist on vaatamata hinnalangusele Tallinna börsi huvitavama aktsiaga, millel on tulevikku ja mis on seega sobiv rahapaigutusvõimalus pikaajalistele investoritele. Aktsiad on käest andnud toimetuse meelest peamiselt kiiret kasumit lootnud spekulandid. Toimetuse arvates on hetkeemotsioonidest olulisemad ettevõtte majandustulemused. Majandusaasta I kvartali tulemused avaldab Tallink kuu keskel. Hoogsalt uusi laevu ehitanud ja tegevushaaret laiendanud firmal ei pruugi kasum tulla suur.

Lisaks on Tallink huvitatud konkureerivast laevafirmast Silja Line. Iseasi on, mida sellest firmast osta. Viking Line?i meelest pole Silja muud kui hunnik vanarauda (eks igaüks taha soovitut odavamalt kätte saada). Tallinkil on laevad olemas, huvi võiksid talle pakkuda ehk Silja Line?i magusamad tükid - mõned laevaliinid. See tähendab suuremat turuosa ja see annab edaspidi ka suuremat tulu. Täpsem asjade käik selgub kuu lõpus - ostupakkumiste tegemise tähtaeg on 25. jaanuar.

See, et Tallink on ähvardanud viia oma laevad Läti lipu alla viia, pole eestlasele meelepärane uudis - tükk riigi tulust läheks ju naabritele. Aktsionärile tähendaks see aga investeeringut efektiivsemaks muutuvasse firmasse - ettevõtte hinnangul väheneksid personalikulud vähemalt viiendiku võrra.

Investoreil tasub hoida silma peal, mida teevad firma omanikest aktsionärid. Praegu nad oma aktsiaid maha pole müünud, osa neist, näiteks Enn Pant on aktsiaid suuremal hulgal ka enda nimel soetanud.

Mullu börsile tulnud Ida-Euroopa 32 ettevõttest olid aasta lõpus "miinuses" veel kuus firmat. Esmaemissioon ebaõnnestus ka näiteks tuntud firmal Telial, juunis 2000 börsile läinud firma aktsia on täna poole odavam. Praeguse TeliaSonera börsileminek langes kokku USA internetimulli lõhkemisega. Tallink tuli börsile paremal ajal. Seega pole emissioonimüük alati parim võimalus aktsiate soetamiseks, väärtpabereid võib üsna kiiresti pärast emissiooni juba palju odavamalt saada. Kuid juba aktsionär, tasub säilitada külma verd ja jälgida, millised on Tallinki majandustulemused, kas ja mida Tallink Silja Line?ist ostab. Täna on vara otsustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing