Ehitustehnika rendihind, töötaja tunnitasu jms muudavad ehitamisprotsessi võimalikult lühikeseks ning maja kui tervikkooslus kipub ununema. Vastupidiselt traditsioonile, kus ehitamine vältas kohati aastaid nii, et juba tööde käigus maja n-ö vajus lõplikult paika, kipub see viimastel aegadel jääma ehitusjärgsesse aega.
Tallinna Tehnikaülikooli ehitusfüüsika ja arhitektuuri õppetooli erakorraline professor Karl Õiger kinnitab, et kiirustamisest tekkivad ehitusvead on liigagi sagedased: "Kuna turumajanduses on aeg raha, tahab tellija majaprojekti väga kiiresti kätte saada. Tulemusena on projektis puudulikult esitatud sõlmede lahendused, mida siis ehitaja peab käigult leiutama."
Teisalt suurendab tänapäevast kiirustamise muljet uute lahenduste ja materjalide kasutuselevõtmine - väheste kogemuste tõttu tekkinud viivitust püütakse ehitustempo kiirendamisega tasa teha.
Tegelikult nõuavad paljudki sellised uuendused veatumat tööd kui traditsioonilised lahendused - eksimused võivad hiljem kalliks minna. "Tänapäeval on erinevalt nõukogude ajast väga erinevaid ja uudseid materjale, mis aga vahel sobivad pigem lõunamaadele või on lihtsalt kokku sobimatud," sõnab Õiger. Ta kinnitab, et eriti ohtlikuteks kohtadeks on just välispiirded - välisseinad, katus - need nõuavad tänapäeva tehnoloogias filigraanset tööd.
Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Kristina Vaksmaa kinnitab, et väga täpsed kokkulepped tuleb sõlmida enne tööde algust. "Välisseinte soojustamise korral tuleks teostajaga kokku leppida seinte välispinna tasapinnalisuse ja viimistluse kvaliteedi, samuti akende veeplekkide, vihmavee ärajuhtimise, ventilatsiooniseadmete jms paigaldamise osas," loetleb ta. "Seda põhjusel, et pärast tööde lõpetamist ei tekiks vaidlusi, et soojustatava seina aluspind oli kõver või et ühte või teist tegevust ei oldud kokku lepitud."
Värskelt laotud kiviseinad tuleb enne krohvi, soojustuse vms katmist lasta korralikult ära kuivada, sest jääkniiskus võib hiljem maja kasutamise käigus lisaks kattematerjalide rikkumisele olla heaks pinnaseks hallitusele ja seenhaigustele.
Ehitusekspertiisibüroo OÜ juhataja Teet Sepaste sõnul on plokkmüüritiste kohta projektis tavaliselt märkus, et ehitada vastavalt tootja juhistele. Juhised aga on tihti ebamäära-sed ja vastuolulised ning val-da-valt ei olda kõigi nendega kursis. "Plokkmüüritise ehitamine talvetingimustes on teatud temperatuurist alates tehnoloogiliselt suhteliselt keerukas (segu soojendamine, plokkide puhastamine jääkirmest jne) ning kõva pakase korral üldse keelatud. Pingelise ehitusgraafiku korral on just õige tehnoloogia see, mida kiputakse kiiruse nimel ohvriks tooma. Talvetingimustes ei tohiks müüritisi viimstleda. Viimistluseks ei loeta soojustamist," lisab ta. "Väliste krohvitööde teostamiseks peab ööpäevane keskmine temperatuur olema vähemalt +5 °C. Talvel laotud müüritise viimistlemiseks peab see olema soojenenud vähemalt temperatuurile +10 °C."
Seotud lood
Viimased uudised
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele