Noored murravad näitusega moeturule

Piret Reiljan 12. jaanuar 2006, 00:00

Näitus avati üleeile Tallinnas Moskva kohviku teisel korrusel, kust õhkus stiili ja elegantsust. Seintel rippusid kandilised, ümmargused ja kolmnurksed liiklusmärgid, mis olid keelavate või suunavate teadete asemel kaetud noorte disainerite pilkupüüdva kätetööga.

"Näitus aitab potentsiaalsel kliendil fotode hulgast meelepärase joone leida," usub noor moekunstnik ja üks ürituse eestvedajaid Kadri Laugas.

Kadri Laugasel ei tule moeturul konkurentidega üksi rinda pista, tema kaksikõde Liis Laugas on samuti andekas disainer. "Hakkasime koos selle asjaga tegelema," ei taha kumbki tüdruk initsiaatori rolli võtta. Praegu panevad õed enim rõhku klaasimaalile.

Möödunud aastal samal näitusel osalenud moekunstnik Sigrid M Leis võib omast kogemusest öelda, et ettevõtmisest on tõesti kasu. "Panin toona näitusega paralleelselt üles ka oma kodulehe ja pärast näituse avamist oli sellel iga päev külastajaid," meenutas Leis.

Läbilöömist Eesti moeturul peavad noored küll võimalikuks, ent selleks peab kunstnikul ka tõeline soov olema. "Tähtis on oma asjad kuhugi müügile saada," nentis Leis.

Sobivaim koht alustamiseks on moeturg, mida peetakse kord kvartalis erinevates kohtades. Seal saab oma tooteid müüa ja ka moeetendusel esitleda, teavad noored.

Õdede Laugaste hinnangul on moeäris tähtis kompromiss. "Midagi luues tuleb mõelda nii sellele, mida ise selga paneks, kui ka sellele, mida kannaks konservatiivne eestlane," arvas Kadri Laugas. "Aga särtsu peab ka olema!" lisavad õed kiiresti.

Viimasel ajal vaevab Eestit ajude väljavool. Ka moekunstnikud tunnistavad, et andekamatele jääb Eesti turg kiiresti kitsaks. "Mul on tunne, et kel tõesti oma joon ja sära on, need kipuvad Eestist ära minema," tõdes näituse fotograaf Jaana Nõu.

Juba 1995. aastal enda disainitud riietega elatist teenima hakanud Sigrid M Leis usub, et ideaalis on kunstniku ümber terve tiim, nii et kunstnik saab ainult loomisele keskenduda. Meil on aga tihti nii, et loomise kõrvalt tuleb noorel moekunstnikul ka toodete tutvustamise ja müümisega ise tegeleda.

Leisil on hästi läinud, tal on oma ateljee ja juba on temagi pilk suunatud välismaisele turule. "Välisturule pürgimist tuleks alustada välismessidel osalemisega," soovitas Leis.

Näitust "Märka märki" saab 31. jaanuarini külastada Moskva kohvikus ja pärast seda kuni 15. veebruarini Viru Keskuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing