Võlgade sissenõudmine muutub kiiremaks

Anne Oja 12. jaanuar 2006, 00:00

Siiamaani sai võlgnik rääkida, et olen võlgu küll, aga maksmiseks pole parasjagu raha. Võlausaldaja tohtis aga tema pangakonto ning vara kallale minna alles pärast kohtupingi korduvat nühkimist. Sageli seal sisulist vaidlust ei toimunud või võlgnik kohtusse ei ilmunudki.

"Enamik võlgnikke ütleb, et neil pole hetkel lihtsalt raha, et võlga ära maksta," ütles Fector Inkasso juhatuse liige Gert Sepp. Tema sõnul hakkab Fector võlgade kiirmenetluse korda kindlasti kasutama ja teeb seda niipea, kui võlgnikega rääkimine pole andnud tulemust.

"Siis tulebki meil selgeks teha, kas tal tõesti pole raha või ta krediteerib end hankija arvel," märkis Sepp.

Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõuniku Kaupo Paali sõnul õigustab maksekäsu kiirmenetlus end siis, kui on sõlmitud kirjalik leping, inimene on aastaid teenust tarbinud ja ühest päevast alates enam arveid ei tasu. "Sellisel juhul ei ole reeglina eriti midagi vaielda," ütles Paal. "Võlausaldajal piisab maksekäsu kiirmenetluses lihtsalt sellest, et ta täidab vaid ühe avalduse."

Julianus Grupi müügi- ja kliendisuhete juht Tarvo Rahumägi sõnas, et vähemalt teoorias peaks nüüd lihtsate võlgade sissenõudmine oluliselt lihtsustuma. "Need on nõuded, mille alus on selge ja mille üle ei tohiks vaidlust olla," rääkis Rahumägi. Sellised võlad tulenevad laenulepingust, maksegraafikust, kommunaalmaksetest, telefonimaksetest või muust taolisest.

ASi Maardu Elamu juht Ants Raudla tõdes, et ettevõte on alla tuhande krooni suurusi võlgu lihtsalt maha kandnud, kuna sel puhul ei tasu kohtusse minna. "Just neid väikesi võlgu tasubki kiirmenetluse korras sisse nõuda," rääkis Raudla.

"Hakkame maksekäsu kiirmenetlust kindlasti kasutama ja juba sel kuul," vahendas Elioni meediasuhete juht Ain Parmas firma krediidikontrolli osakonda. "Peame uut võimalust positiivseks muutuseks, sest see lihtsustab asjaajamist ning võimaldab elektroonselt esitada hagiavaldusi." Igal kuul saadab Elion kohtusse mõnikümmend hagi.

Kiirmenetluse suurimaks komistuskiviks võib saada asjaolu, et kohus ei suuda võlgnikele makseettepanekuid ning maksekäske kätte toimetada. Avalikes Teadaannetes pole lubatud neid aga avaldada.

Kui võlgnik esitab kohtule vastuväite, siis maksekäsu kiirmenetluses rahasummat välja ei mõisteta. Kiirmenetlus võib muutuda tavaliseks hagimenetluseks või hoopis lõppeda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing