PM: Poliitikud jagavad juba riigi rahavaru

12. jaanuar 2006, 08:33

Kuna krooni kattevaraks olevad miljardid saavad osaks eurosüsteemist, siis pole mõne poliitiku sõnul õigustatud Eesti Panga reservides nii suure varu hoidmine.

Riigikogu on menetlemas Eesti Panga seaduse muutmise eelnõu, mis täiendab seadust seoses eurole üleminekuga ja mille järgi jääks keskpank ka pärast euro tulekut krooni tagatiseks olevate reservide hoidjaks ja juhtijaks, kirjutab Postimees.

Eesti Pangas hoitavad välisvaluutareservid jagab eelnõu kaheks ? ametlikud välisvaluutareservid, mille hoidmise ja juhtimise reeglid otsustab Euroopa Keskpank, ning välisvaluutareservid, mille üle otsustab Eesti Pank ise. Reservide säilitamist põhjendab keskpank vajadusega tagada Eesti finantssüsteemi stabiilsus ja maksesüsteemide tõrgeteta toimimine.

Riigikogu rahvaliitlasest liikme Janno Reiljani sõnul on Eesti Panga välisreservide maht praegu 25,7 miljardit krooni ning tema ligikaudsel hinnangul võiks sellest euro tulekul kohustustevabalt üle jääda 15 miljardi krooni ümber.

«Kui palju täpselt üle jääb, seda pole Eesti Pank hoolimata minu korduvatest küsimustest suutnud välja öelda,» rääkis Reiljan. «Hämatakse ja öeldakse, et see selgub veidike hiljem.

Reiljani sõnul vajab ülejäävate miljardite küsimus tõsist poliitilist arutamist. «Oleme maksnud pikka aega kinni selle reservi tekkimist ja nüüd oleks aeg, et see raha uuesti riigi teenistusse panna,» rääkis ta. «Praegu seadused seda küsimust kuidagi ei reguleeri. Eesti Pank teeb näo pähe, et midagi justkui ei muutu ja see raha peaks jääma kõik keskpanga käsutusse.»

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees, reformierakondlane Meelis Atonen ütles, et kuuldavasti tahavad mõned poliitikud krooni kattevaraga tõesti muid auke lappida, kuid see raha ei ole siiski selle jaoks ette nähtud. «Mingil ajal tuleb otsustada, kuidas seda reservi edaspidi säilitada, kuid riigipoolsesse tarbimisse ma seda küll ei paiskaks,» ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing