Euroopa Kohus: heauskselt karussellpettuses osalenud arvutikiipide eksportijad tohtisid käibemaksu tagasi nõuda

13. jaanuar 2006, 17:09

Euroopa Kohus leidis, et kolm arvutikiipide eksportijat osalesid käibemaksupettuses enda teadmata ning mõistis käibemaksu maha arvamise õigeks.

Need kolm eksportfirmat olid Optigen Ltd, Fulcrum Electronics Ltd ja Bond House Systems Ltd, avaldas Euroopa Kohus neljapäeval.

Käibemaks tagastati Inglismaa maksuameti poolt, kes seejärel kontrollis käibemaksu tasumise õigsust kogu müügiahela lõikes. Juhtum läbis algul Inglismaa ja Walesi kõrgema kohtu.

Euroopa Kohtu otsus põhineb konkreetsetel müügitehingutel arvestamata seda, millise lõpptulemuse ahela lüliks olnud müügid kaasa tõid (<#vt siit= http://curia.eu.int/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=en Submit=Submit alldocs=alldocs docj=docj docop=docop docor=docor docjo=docjo numaff=C-354%2F03 datefs= datefe= nomusuel= domaine= mots= resmax=100>).

Kohus asus seisukohale, et karussellskeemidesse kistud ettevõtted, kes ei teadnud ega pidanud pettusest teadma, võivad käibemaksu maha arvata. Kuna arvutikiipide eksportijad osalesid käibemaksupettuses tahtmatult ning enda teadmata, mõistis Euroopa Kohus ettevõtted käibemaksu tagasiküsimises õigeks.

Kohus põhjendas, et hankeahelas tuleb iga tehingut arvestada kui eraldiseisvat majandustegevust. Kui maksumaksja ei tea, et varasemad tehingud on seotud pettusega, ei tohiks see fakt mõjutada tema õigust käibemaksu maha arvata.

Karussellpettus sisaldab endas hankeahelaid, kus usaldusväärsete ettevõtete seas osaleb ka pettur või kasutab keegi varastatud käibemaksukohustuslasena registreerimise numbrit (VAT number).

Seda tüüpi skeemides registreerivad petturid esiteks ühe ettevõtte käibemaksukohustuslaseks mõnes teises Euroopa Liidu (EL) liikmesriigis, mille kaudu hakatakse käibemaksu välja petma. Petturite teine käibemaksukohustuslasest ettevõte lihtsalt kaob maksu maksmata või kasutab varastatud VAT-numbrit.

Esimese tehingu puhul müüvad petturid kauba samasse liikmesriiki, kus käibemaks maksmata jäetakse. Tehingust saavad nad kahjumit. Seejärel müüakse kaup kasumiga. Ostjaks on jälle samasse liikmesriiki registreeritud ettevõte, kuid selline, mis maksab käibemaksu korralikult. Sisendkäibemaksu arvab ostja maha.

Edasi, võimalik et peale mitmeid järgnevaid tehinguid, eksporditakse kaup käibemaksu nullmääraga liikmesriiki, kus selle ostab pettureile käibemaksu tagasi küsiv firma. Õnnestumise puhul saadakse maksuametilt tagasi käibemaks, mida pole hankeahelas kunagi makstud.

Käibemaksu karussellskeemid on Euroopa Liidus suureks probleemiks. Petturid võtavad käibemaksu karussellskeemist välja nendes liikmesriikides, kus käibemaksu saab tagasi kiiresti ning maksukontroll on nõrk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing