Naabrid trügivad Eesti kontserditurule

Krista Taim 16. jaanuar 2006, 00:00

Kui Eesti kontserdikorraldajad vaatavad Läti ja Leedu poole, kus pole piletite käibemaksu ja on rohkem rahvast, on lõunanaabrid avastanud meid, mis tähendab mullusest rohkem kontserte ja artiste. Nii näiteks on edukalt end Eesti turul sisse seadnud Leedu kontserditehas Makroconcert, mis korraldab üritusi ka Poolas, Valgevenes ja Kaliningradis. Siia tõid nad möödunud aastal Judas Priesti, Harlem Cospel Choiri, Vaya Con Diose.

Uue tulijana on sellest aastast Eestis Läti Propeller Productions, nende esimene üritus on Chris Rea kontsert.

Makroconcert Eesti esindaja Astrid Milpaki sõnul ei meeldi ka neile 18protsendiline käibemaks, samas publiku vähesuse üle nad ei kurda. "Meie omanikke pole see takistanud ja kui võrrelda meid Läti-Leeduga, siis seal toimub märtsis kolm-neli kontserti, siin aga seitse," lisas ta. Tulekul on nii Vene popbände kui ka d?ässimuusikuid, nagu Keiko Matsui Jaapanist, Joe Sawinul Austriast, samuti stepptantsutrupp Gaelforce Dance Iirimaalt. "Läbirääkimised käivad paljude suurte tähtedega, kuid kahjuks veel ei saa nimesid välja öelda," sõnas Milpak.

Milpaki sõnul võib nende tulek mõju avaldada eelkõige Vene artiste Eestisse toovatele korraldajatele, mitte niivõrd suurte välismaiste kontsertide tegijatele.

"Kui hakatakse uut kontserti planeerima, kaalutakse esmalt võimalust teha see kõigis kolmes Balti riigis, selgitas BDG artist booker Helen Sildna. Asi on läinud tema sõnul lihtsamaks, kuna lahenenud on Riia sisekontsertide probleem. "Uhiuus Riga Arena on valmis, andes Lätile kolm väga olulist eelist: kõige suurem hall (mahutavus 12 500 inimest), kõige suurem rahvaarv ja 0% käibemaks kontserdipiletitele," selgitas Sildna. Tallinna eeliseks jääb geograafiline asend.

BDG juhi Peeter Rebase sõnul käib kontsertidel küll rohkem rahvast, kuid Eestisse tippe esinema saada pole lihtne. "Publikut on vähe ja plaadimüük nullilähedane. Ainuke, miks nad tulevad, on see, et neile kas meeldib lihtsalt tulla huvitavasse kohta, nagu seda on Eesti, või siis makstakse siin muu maailmaga sarnast tasu," selgitas Rebane. Muu maailmaga sarnast tasu maksta aga siinsed kontserdikorraldajad ei jõua.

Seni siin käinud on teinud erandi ja küsinud vähem tasu, nagu näiteks REM, kes teatas, et tahab esineda kohtades, kus pole varem käinud. Sama kehtib ka Simpel Mindsi ja Depeche Mode'i kohta.

Kui eelmise aasta nelja kuu jooksul esines Saku Suurhallis tippudest vaid REM, siis sel aastal on veebruaris Deep Purple/Nazareth, märtsis Chris Rea, Depeche Mode ja aprillis Simple Minds.

Suurhalli juhi Aivar Sirelpuu sõnul on tänavu tulemas rohkem artiste kui mullu. "Kui siis oli kaheksa kontserti aastas, siis sel aastal tuleb 10-12 kindlasti," lubas Sirelpuu. Ka Saku Suurhall ise tegutseb kontserdikorraldajana. Detsembris oli esimene õnnestunud kontsert, Vanilla Ninja oma, tulemas on Deep Purple. Sirelpuu sõnul pärsib piletite käibemaks tegutsemist, kuid on ka teistsuguseid võimalusi. Nii näiteks pakuti möödunud aastal Vanilla Ninja kontserdi pileteid koolidele koos transpordiga. Suurhall reklaamib end koos Riia Arena ja Vilniuse Siemensi halliga - pakutakse võimalust külastada kõiki kolme Balti riiki.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing