Viru vangla uus riigihange tuleb käibepiiranguta

Harry Tuul 16. jaanuar 2006, 00:00

Hanke eelteate järgi on vangla ehitustööde eeldatav maksumus ilma käibemaksuta 430-600 miljonit krooni, vangla peaks valmima 2007. aasta novembriks.

Eelmine hange kukkus läbi, sest osalenud ehitusfirmad küsisid sadu miljoneid kroone rohkem raha, kui riik vangla valmimiseks planeerinud oli.

Reedel teate väljastanud Riigi Kinnisvara AS (RKAS) arendusdirektori Roman Kolosovi hinnangul ei julgenud ettevõtted nii lühikese tähtajaga hanget võtta ja lisasid hinnale riskitasu. Uuel avatud riigihankel loodab ta soodsamat pakkumist saada. "Konkurents paneb õiglase hinna paika," ütles Kolosov.

Eelmisel hankel nõudis RKAS pakkujatelt vähemalt 1,8 miljardi krooni suurust käivet viimasel kolmel aastal kokku ja seega kvalifitseerus ainult neli Eesti suuremat ehitusfirmat. Neist esitasid pakkumise Eesti Ehitus (725,4 mln kr) ja Merko Ehitus (786,9 mln kr). Riik oli Viru vangla ehitustöödeks planeerinud kuni 470 miljonit krooni ilma käibemaksuta.

Küsimusele, kas suured firmad võisid kokku leppida ja konkursi läbi kukutada, vastas Kolosov, et see on puhas spekulatsioon.

RKASi turundusjuhi Madis Idnurme teatel kujuneb uue pakkumise hind avalikul pakkumismenetlusel. "Planeerime jätta pakkujatele mõnevõrra rohkem ehitusaega, see peaks pakkujate riske vähendama," ütles Idnurm.

RKASi juhatus on otsustanud, et palju vaidlusi tekitanud käibepiirangut uuel hankel ei lisata. Sellega loodetakse laiendada võimalike osalejate arvu. "Loodame, et osalejate ring tuleb laiem kui neli firmat," ütles Idnurm.

Eelmisel hankel osaleda soovinud Koger & Partnerite ehitusdirektori Ants Miti hinnangul oli selline asjade käik ette aimatav. Tema sõnul oli konkurss suunatud neljale firmale. "Ma kujutan ette, et nad läksid liiga ahneks," ütles Mitt.

Koger & Partnerid vaidlustas riigihankel osalemise tingimused, kuid see lükati riigihangete ametis tagasi. Miti sõnul on nad asja edasi kaevanud halduskohtusse.

Koger & Partnerid kavatseb uuel hankel kindlasti osaleda.

Harju Ehituse juhatuse esimehe Aare Neudorfi sõnul nad sellistele konkurssidele ei pääse. "Riigihanke kriteeriumid on nii sätitud, et see on vaid suurte rida," ütles Neudorf. Sama kinnitas ka NCC Ehituse juht Toomas Aak. "Me poleks kvalifitseerunud," ütles Aak. kumbki juht ei plaani osaleda ka uuel hankel.

Eelmisele Viru vangla ehitamise riigihankele kvalifitseerunud neli ehitusettevõtet - Merko Ehitus, Eesti Ehitus, Skanska EMV ja YIT Ehitus - keeldusid kommentaaridest. "Siin ei ole asjaosalistel mitte midagi kommenteerida," ütles Skanska EMV ASi peadirektor Jaanus Otsa. Tema sõnul ei kommenteeri ta põhimõtteliselt hankeprotsessi ajal konkreetseid pakkumisi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing