Ühispanga kinnitusel 2006. aastal kinnisvarakriisi ei tule

16. jaanuar 2006, 16:04

Kinnisvarakriisi asemel on oodata laenubuumi jätkumist, sest majanduskasvust saab kasu järjest enam inimesi ning laenajate hulk kasvab, kinnitas Ühispank täna.

Nii prognoosib Ühispank, et 2006. aastal väljastatakse ligi 36 000 uut eluasemelaenu ning laenude maht kasvab 50 protsenti.

Kinnisvara hinnatõusu tõttu on oodata laenukoormuse kasvu. Ühispanga raha- ja kapitaliturgude valdkonnajuht Ott Jalakas ennustas, et poole aastaga tõuseb keskmine laenusumma miljonile kroonile ja laenupikkus 25 aastani.

Veidi peaks 2006. aastal tõusma laenuintress ja seda peamiselt baasintressi ehk Euribori arvelt.

Ühispanga jaepanganduse divisjoni asedirektor Riho Undi sõnul, mõjutavad laenuturgu peamiselt majanduskasvust tingitud sissetulekute kasv, jätkuvalt madalad intressimäärad ning tugev nõudlus korterite järele.

Unt selgitas, et ohtlikuks muutub laenamine siis, kui pangad hakkavad väljastama laene kinnisvara turuhinna lähedal. Praegu nõutakse laenajalt 10-30 protsendilist omafinantseeringut.

Lähinaabrite kinnisvarahindade langemine minevikus oli tingitud eelkõige majanduslikest tagasilöökidest. ?Emotsionaalset hetke ei saa välja tuua,? ütles Unt, kelle sõnul jäävad laiemalt vaadates kinnisvarakrahhi puhul kaotajaks eelkõige spekulandid. ?Need kes ostavad oma kodu, need ei kaota,? lisas Unt.

Probleemi tekkimisel lastakse korteriomanikul endal see lahendada. ?Meie pangal pole sundmüüke viimasel ajal ette tulnud,? ütles Unt.

Unt lükkas ümber ka väite, et inimeste pangakontod on tühjad. Tema sõnul kasvasid hoiused eelmisel aastal 30 protsendi võrra ja investeeringud väärtpaberitesse 80 protsendi võrra. Kuigi osaliselt on selle taga Hansapanga müük, siis suuremas osas rändas sealt saadud raha Eestist välja.

Tänane Äripäev kirjutas, et <#Eesti kinnisvaramullist hakkab õhk välja voolama=http://www.aripaev.ee/3102/uud_uudidx_310210.html>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing