Analüütikuid ootavad alanud nädalal dollari tugevnemist

Annika Matson 17. jaanuar 2006, 00:00

Euroopa Liidu ühisrahale eurole oodatakse sel nädalal langust, kuna Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet andis mõista, et intressimäärasid võiks tõsta plaanitust aegalsemalt.

Bloombergi küsitletud 59 maaklerist, strateegist ja investorist soovitas 51 protsenti müüa eurot ja osta dollarit. Küsitleti investeerimispankade maaklereid New Yorgist Sydneyni. Eelmistel nädalatel oli eurole müügisoovituse andnud turuosalisi 30 protsenti.

Paljud kauplejad märkisid ka, et maaklerid soovitavad müüa eurot ja osta Jaapani valuutat jeeni.

Futuuride lepingud näitavad, et kauplejad vähendasid panuseid sellele, et Euroopa Keskpank tõstab intresse tänavu kolmel korral, 3 protsendini. Eelmise nädala neljapäeval toimunud Euroopa Keskpanga istungil otsustati jätta intressid muutmata tasemele 2,25 protsendipunkti.

Trichet ütles otsusele järgnenud pressikonverentsil, et näeb eurotsoonis majanduskasvu aeglustumise riski suurenemist.

"Euroopa majanduse kosumise suhtes valitseb suur närvilisus ja inimesed tahavad kiiresti eurost vabaneda," ütles Lehman Brothersi rahvusvaheliste valuutaturgude osakonna juhataja James McCormick. Ta usub, et euro nõrgeneb märtsiks 1,18 dollarini.

Analüütikutele teeb aga muret, et novembris kahanesid välisinvestorite rahapaigutused USAsse. "Rahvusvahelised investorid ostsid novembris arvatavalt 85 miljardi dollari eest USA firmade aktsiaid, vara ja võlakirju. Seda on palju vähem kui rekordilises oktoobrikuus, mil soetati vara 106,8 miljardi dollari eest," ütles Merrill Lynchi valuutastrateeg Jasow Daw. "Dollari abistamiseks on vaja tõeliselt suurt positiivset üllatust," lisas Daw.

Maailma Valuutafond ennustas mullu septembris, et USA majanduskasv ületab sel aastal eurotsooni ja Jaapani oma. Euro kasutusele võtnud 12 Euroopa Liidu riigi majandus kasvab teises kvartalis keskmiselt kuni 0,7 protsenti, ennustas Euroopa Komisjon. Esimese kvartali majanduskasvuna nähakse 0,6 protsenti. USA majandus on viimased kümme kvartalit järjest kasvanud enam kui kolm protsenti.

Ootan lähiajal dollari tugevnemist ja euro nõrgenemist kuni 1,1 dollarini. Teisalt, arvestades USA majanduse viimase aja suhteliselt nõrku näitajaid võrreldes muu maailmaga, on kasvanud võimalus, et jaanuaris tõstab USA keskpank intresse viimast korda. Lisaks tahavad Aasia keskpangad hakata vähendama dollari osakaalu oma keskpankade reservides. Sellest on eelkõige rääkinud Hiina.

Olen endiselt arvamusel, et Euroopa Keskpank tõstab tänavu intresse tõenäoliselt neljal korral.

Euro võiks olla sel aastal tugevnev ja dollar nõrgenev valuuta. Peamine dollari tugevnemise argument eelmisel aastal oli see, et intresside erinevus kärises euro ja dollari vahel. Aga lähiajal oodatakse nii USAs kui ka Euroopas intresside tõusu. Euroopa Keskpank võib ootusi ületada ja USAs võib Fed aasta lõpus juba intresse alandama hakata. Aasta lõpuks võiks dollar nõrgeneda 1,32ni (üks dollar maksab 11,85 krooni).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing