Leedust ja Venemaalt tarnitud ebakvaliteetne gaas jätab tõstukid seisma

Kristo Kiviorg 17. jaanuar 2006, 00:00

Laadur OÜ tegevdirektori Fred Märtsoo sõnul muutus olukord problemaatiliseks esimeste külmade tulekul, kui ebakvaliteetse gaasi kasutamisega seotud probleemid tõstukites võimenduvad. Probleeme valmistas eelkõige Leedust ja Venemaalt tarnitud gaas, mis partiist sõltuvalt oli erineva kvaliteediga.

"Detsembris korraldati ka Reola Gaasi ja AGA poolt spetsiaalne teabepäev, kus me ühiselt üritasime probleemile lahendust leida. Tundub, et tänasel päeval oleme selle leidnud," sõnas Märtsoo. Tema sõnul on aastaid olnud probleemiks, et tarnepartiidel on gaasi oktaanarv erinev.

"Tihtilugu on nii olnud, et nagu uus partii gaasi tuuakse, nii tõstukid ka seisma on jäänud," nentis Märtsoo.

ASi Eesti AGA müügi- ja turundusjuht Andrus Laur möönab, et Venemaalt ja Leedust saabuv gaas on küll nõuete kohaselt sertifitseeritud, kuid piisavat garantiid see siiski gaasile ei anna.

"Venemaalt tarnitud gaas on partiiti erineva kvaliteediga, mis on sageli põhjustanud filtrite ummistusi. See oli ka põhjus, miks hakkasime tõstukitele mõeldud gaasi tarnima Soomest. Vaatamata oma soodsale hinnale, Leedus toodetud gaasi me kasutada ei soovita, seda seal sisalduvate lisaainete tõttu," selgitas Laur.

Samas võib Lauri sõnul probleem paikneda ka kasutatavates balloonides. Laur soovitab kasutada alumiiniumballoone, mis võivad olla küll kallimad, kuid gaas on ka kvaliteetsem kui terasballoonides hoiustatav gaas. Põhjuseks on asjaolu, et aastaid kasutusel olnud terasballoonidesse kipub tekkima sade, mis on üheks filtrite ummistumise põhjuseks.

ASi Agrovaru tehnikadirektori Igor Orro sõnul seisneb põhiline probleem selles, et ebakvaliteetne gaas põleb kehvemini, mistõttu tekivad kollektorisse keemilised jääkained, mis "söövad" kummi- ja membraaniosad ära. Uus tõstuki gaasiseade maksab Orro sõnul vahemikus 5000-7000 krooni.

"Suurettevõtetel üldjuhul tekib tõstukitega probleeme enne jaanipäeva ning jõulude ja aastalõpu perioodil, kus tarbimine kasvab kordades, samuti ka tööde maht. Samas karastusjookide tootjail on pingelisemad ajad just suviti

Tõstukites kasutatakse sageli ka majapidamisgaasi. Kõikide asjaosaliste sõnul on selline tegevus vastunäidustatud.

"Kuigi alguses võib tunduda, et saavutatakse rahaline võit, siis hilisemad remondile minevad kulud ning osade vahetamine toob kordades suurema kahju, kui alguses kokku hoitud sai," hoiatas Laur tavalise gaasi kasutamise eest tõstukites.

AS Agrovaru tehnikadirektori Igor Orro sõnul gaas ning gaasiseadmed garantii alla üldjuhul ei kuulu.

"Tõstukitele anname aastase garantii. Tavaliselt uutel gaasitõstukitel probleeme ei esine. Senise kogemuse põhjal võib öelda, et aeg, mis kulub ebakvaliteetse gaasi kasutamise tõttu filtrite ummistumise ja membraanide kahjustumiseni on aasta. Filtritele ja membraanidele keegi garantiid ei anna. Garantiiremont võib kõne alla tulla vaid tuvastatud mehhaanilise vea korral. Praktikas aga sellist juhtumit olnud ei ole," sõnas Orro.

Sama kinnitab ka Laadur OÜ tegevdirektor Fred Märtsoo. Aasta ongi kujunenud selleks perioodiks, pärast mida tavaliselt vead ebakvaliteetsest gaasist ilmsiks tulevad, kuid see sõltub ka töö intensiivsusest.

Meie nägemus on, et tegu pole mitte ebakvaliteetse gaasiga, vaid sellega, et tõstukid tuleb õigeaegselt hooldusse toimetada.

Kui lükata regulaarse hoolduse aeg edasi, võibki ette tulla probleeme. Nn puhtad gaasid tarnime nii Soomest kui ka Venemaalt meie Eesti terminali, kus vastavad gaasisegud kokku segatakse. Võin kinnitada, et meil probleeme olnud ei ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing