Merkel Venemaal suhteid tuulutamas

Tõnis Arnover 17. jaanuar 2006, 00:00

Saksamaa ekskantsleri Gerhard Schröderi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini sõprus ja ülihead suhted on üldteada. Selle tagajärjel oli Putini Venemaa kritiseerimine Schröderi valitsemise ajal tabu. Samuti langetati Balti riikidest ja Poolast mööduva gaasitoru ehitamise otsus ning loodi Saksa firmadele ja investeeringutele Venemaal soodsamaid tingimusi.

Ei ole põhjust kahelda, et kahe suurriigi majanduskoostöö on pooltele ülimalt kasulik. Venemaa varustab Saksa majandust gaasi ja naftaga ning Saksa firmad ja pangad toovad Venemaale uusi tehnoloogiaid ja investeeringuid. On arusaadav, et Merkel ei tohi ega taha seda soodsat koostööd ohtu seada, ehkki opositsioonis olles arvustas ta Schröderi poliitikat teravalt. Küsimus on ainult selles, kas ta on valmis jätkama seda Putini tingimustel ehk tegema erisuhete nimel Venemaale mööndusi muudes valdkondades.

Visiidi eel Spiegelile antud intervjuus ütles Angela Merkel, et ta on huvitatud Saksa-Vene strateegilise partnerluse jätkamisest. Vahetult enne Moskvat Washingtoni külastanud Merkel nimetas suhteid USAga sõprussuheteks. Venemaa puhul saab tema sõnul kahe riigi sõprusest rääkida alles siis, kui neil on võimalik jagada rohkem demokraatlikke ühisväärtusi. Saksa DVst pärit Merkel on demokraatlike väärtuste suhtes märksa tundlikum kui Schröder. Aga ehkki Merkel on väljendanud muret demokraatia arengu suhtes Venemaal, ütlevad isegi Saksa analüütikud, et tema Putini-kriitika saab olla üksnes leebe.

Saksa Tööstuse Ida-Lääne Komitee esimees Klaus Manghold ennustas, et Merkeli tausta tõttu on kahe riigi suhetel varasemast erinev perspektiiv, kuid ta ei usu, et Merkelil tuleb probleeme pragmaatiliste ja avatud suhete loomisega.

"Saksamaa huviks on muuta Venemaa konkurentsivõimelisemaks ja seda moderniseerida ning lähendada Euroopa Liidule. Ent selleks tuleb tal leida ühine keel ka ELi uute riikidega," lisas ta.

Eestit jt Läänemere riike huvitab see, missuguseks kujuneb Saksa uue valitsuse suhtumine rajatavasse Läänemere gaasitorusse, eriti pärast Vene-Ukraina gaasitüli, mis on Saksamaa ettevaatlikumaks teinud. Poola peaministri Kazimierz Marcinkiewicziga detsembris kohtudes lubas Merkel, et head strateegilised suhted Venemaaga ei hakka käima üle Poola pea. Merkeli sõnul moodustatakse ühine töögrupp, mis hakkab uurima, kuidas muuta gaasiprojekti kättesaadavaks kõigile huvitatutele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing