Krediiti võib saada ka sissetulekuta noor

Piret Reiljan 18. jaanuar 2006, 00:00

"Krediidivõimalusega pangakaardi väljastamisel käsitleme tudengeid erilise sihtgrupina, sest näeme, et neil on vajadus laenuvõimaluse järele kas või kooliasjade ostmiseks või reisile minnes," selgitas Hansapanga noortepanganduse turundusjuht Liis Korts.

Tartu Kõrgemas Kunstikoolis nahakunsti tudeeriv Kadri Paloveer sai Hansapanga krediitkaardi omanikuks suuresti tänu telleri osavale müügitööle. "Kuna mul oli tol hetkel vaja netist lennupileteid osta ja pangas kiideti uus krediitkaart taevani, siis läksin õnge," meenutas Paloveer. Laenamist tudeng õigeks ei pea. "Mina krediitkaardi kasutamist ei poolda, aga samas elab terve maailm võlgu. Ühe krediitkaardi abil makstakse teise kaardi võlga," rääkis ta.

Konkureerivad pangad nõuavad krediidi taotlejalt põhitingimusena palga laekumist kontole viimase kuue kuu jooksul. Hansapanga kergust krediitkaartide väljastamisel teised heaks ei kiida.

"Sissetuleku nõue on oluline riskimaandamise vahend nii kliendi kui ka panga jaoks. Krediitkaardi kasutamine ei tohiks saada pidevaks tuleviku sissetulekute arvel elamiseks ning inimene, kellel sissetulek puudub, peaks endalt küsima, kas tal ikka on tingimata krediitkaarti vaja," rääkis NorUdea Panga turundusspetsialist Tauno Tõhk.

Ka SEB Eesti Ühispanga seisukoha järgi on ilma sissetulekuta inimesele krediiditoodete väljastamine riskantne, sest võib kliendile tahtmatult kaasa tuua halva maksepraktika. Makseprobleemide ilmnemisel on kliendil tulevikus raskem saada eluasemelaenu või muid krediiditooteid.

"Klientide võitmiseks tulebki pankadel sageli riski piiril kõndida," tõdes Sampo Panga krediiditoodete osakonna juhataja Arvi Lipp. "Kui Hansapank on tasuvusarvestuse teinud ja leiab, et niisugune krediitkaartide väljastamine neile kahju ei tee, siis miks mitte," sõnas ta.

Lipp usub siiski, et Eesti tarbija on vahepealsest meeletust ülekulutamisest toibunud ning suhtumine laenamisse on tervemaks muutunud. "Vahepeal tundus küll, et kõik tahavad kohe kõike saada," meenutas Lipp.

Tudengid päris arutult krediiti võtma ei kipu. Hansapank on väljastanud 15 700 tudengikaarti, neist krediidivõimalusega veidi üle kolmandiku.

Krediidi maksmisega hätta jäänud klientidele panevad pankade esindajad südamele, et kõige tähtsam on sel teemal pangaga suhelda ja üheskoos mingi lahenduseni jõuda.

Kunstitudeng Kadri PaloUveeri sõnul võib pank makseraskustes inimestele krediitkaardi väljastamisega osutada karuteene. "Tudengite võlad maksavad papad-mammad ehk kinni, aga kui laenamise harjumus juba sees on, siis see küll head ei tõota," kommenteeris neiu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing