Valitsuserakonnad kukutasid tasuta äri- ja kinnistusregistri seaduse läbi

Anne Oja 18. jaanuar 2006, 00:00

Seaduseelnõu tutvustanud Res Publica liikme Urmas Reinsalu sõnul lihtsustaks veebiregistritelt tasu kaotamine inimeste elu, kuna suuremad ettevõtted ja kinnisvarafirmad omavad reeglina elektrooniliste registrite kasutuslepinguid.

Tavainimesed ning väikeettevõtjad peavad aga andmete saamiseks või kontrollimiseks siiamaani äriregistrisse kohale minema. "Kui info saamiseks peab võtma lennukipileti Eestisse, siis see on lisakulu," ilmestas Reinsalu andmete hankimise keerukust.

Rahvaliitlane Janno Reiljan nimetas tasuta registrite seaduseelnõu kommunistlikuks. "Kommunism on hea asi, kuid keda te õieti toetada tahate?" nõudis Reiljan lisaselgitusi.

Reiljan selgitas, et äri- ja kinnistusregistrit kasutavad majanduslikult toimetulevad inimesed, mitte need, kes tegelikult sotsiaaltoetusi vajavad. Kuna enamikul inimestest pole üldse registreid vaja, kaotataks tasu n-ö rahva enamiku arvel.

Mitmed Riigikogu liikmed avaldasid arvamust, et vastupidiselt ettepanekule veebiteenuste tasu kaotada võiks ka kõik äriregistri büroode teenused tasuliseks muuta.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Olev Laanjärv tunnistas, et komisjon ei arutanud seaduse kehtestamist alates tuleva aasta 1. jaanuarist. Mullu koostatud seaduseelnõu kohaselt oleks tasu pidanud kaotama juba sel aastal.

Tänavusse riigieelarvesse on plaanitud, et justiitsministeerium teenib elektroonilistest registritest 16 miljonit krooni tulu. Eelmise aasta eelarve kohaselt tõid elektroonilised registrid riigile sisse 8 miljonit krooni.

Praegu tuleb registrite elektroonilise kasutamise jaoks sõlmida justiitsministeeriumiga abonentleping, mis maksab nii elektroonilise äriregistri kui ka kinnistusregistri puhul 150 krooni kuus. Lisaks võtab ministeerium raha iga päringu eest.

Muu hulgas võimaldab elektrooniline kinnistusregister vaadata, kes on kinnisvara tegelik omanik ning millised koormatised on varale seatud. Äriregistrist saab kiiresti kontrollida, kas end ettevõtte juhina tutvustanud inimene ka tegelikult allkirjaõigust omab. On kohe näha, kui väidetavat ettevõtet pole üldse olemas või kui puudub majandustegevus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing