Aktiivseid erainvestoreid aasta varasemast kolm korda rohkem

Annika Matson 19. jaanuar 2006, 00:00

Aktiivsete eraisikust aktsionäride arv Eestis kasvas eelmisel aastal võrreldes 2004. aastaga ligi kolm korda. Samas 2004. aastal aktiivsete eraisikust aktsionäride arv võrreldes aasta varasemaga langes. Aktiivsed erainvestorid teevad aastas viis ja enam tehingut.

"Tänu meedias kajastatud rohkematele sündmustele aktsiaturul kvalifitseerusid mullu aktiivseks ka need investorid, kes seni olid passiivsed," ütles Hansabank Marketsi maakler Romet Tepper.

SEB Eesti Ühispanga aktsiamaakler Peeter Koppel peab Eesti aktiivsete eraisikust aktsionäride arvu kasvu peamisteks põhjusteks Tallinki börsile tulekut, Hansapanga lahkumist, Baltika imelist tõusu ning ka seda, et eestlased peavad Balti riikide börse oma koduturuks. Ka üldine majanduskeskkond on tema sõnul investeerimist soosinud. "Kõige parem on, et investorite huvi ning teadlikkus investeerimise suhtes näivad olevat teinud tõsise kvalitatiivse hüppe," rõõmustas Koppel. Täna on kohalikud suurpangad kõigi kolme Balti börsi liikmed. "Latvijas Balzamsi aktsia Riiast või Ukio Bankase väärtpaberi Vilniusest soetamine ja hoidmine ei erine ei tehniliselt ega ka teenustasudelt kuidagi näiteks Viisnurga aktsiatega kauplemisest Tallinnas," ütles Koppel.

Samas teevad eestlased koguni ligi neli korda enam tehinguid Leedu kui Läti aktsiatega.

"Läti investorite seas on Eesti aktsiatest vaieldamatud lemmikud Merko Ehitus ja Baltika," ütles eile Äripäevale Läti Parex Banki analüütik Arnis Celmins. Tema sõnul on see mõistetav, sest mõlemad firmad tegutsevad ka Lätis.

Leedu Hansabankase maaklertegevuse juht Linas Grinevi?ius märkis, et nende kliendid on Eesti aktsiatest ehk enim tehinguid teinud Baltika aktsiaga. "Aga ma ei ole tähele pannud, et oleks välja kujunenud üks särav liider," kommenteeris Grinevi?ius.

Lätis napib Peeter Kopli sõnul nii valikut kui ka aktiivsust - sealse börsi aktsiatega kauplemise käibed jäävad muudele Balti turgudele kohati suurusjärguga alla. Lisaks napib Läti firmade kohta ka infot.

Koppeli sõnul on mõnevõrra vähenenud SEB Eesti Ühispanga vahendusel Soomes ja Rootsis tehtavate tehingute arv. "Samas on erainvestori jaoks kasvanud kättesaadavate turgude arv ning paljud tegijad on avastanud n-ö maailma väljaspool Nokiat ja Ericssoni," ütles Koppel. "Tehingute arvu kasvu on olnud märgata Norra, Taani ja isegi ?veitsi suunal. Aga jah - USA on koht, kuhu kõik varem või hiljem välja jõuavad. Kasvõi sellepärast, et enamikust indeksaktsiatest saame me rääkida just USA kontekstis," nentis maakler.

Leedus kauplevad investorid keskmiselt viis korda aktiivsemalt kui Lätis, sest Leedus on välja kujunenud suure turuväärtusega ja suhteliselt hea likviidsusega liideraktsiad. Lätis sellised puuduvad.

Vilniuse liideraktsiad on näiteks Ma?eikiu Nafta ja Leedu Telekom. Samuti on aktiivsust lisanud Apranga, ehitusfirma Panevezio Statybos Trestas, ?iauliai Bank, Snoras ja Ukio Bank, millega varem oluliselt vähem kaubeldi.

"Hansapangas on Soome aktsiatega kauplemise aktiivsus mullusega samale tasemele jäänud," ütles Tepper. Rootsi suunal on tema sõnul tehingute arv aastaga kahekordistunud. Eriti aktiivne kauplemine on olnud Hansapanga suuromaniku Swedbanki ja Ühispanga suuromaniku SEB aktsiatega.

Eesti aktsiatega teeme tehinguid tõesti iga päev, mitte just sada tehingut, aga ikkagi mitu päeva jooksul. Nende seas on näiteks Eesti Telekomi, Harju Elektri, Rakvere Lihakombinaadi ja Saku Õlletehase aktsiaid. Rakvere Lihakombinaat on populaarne seetõttu, et tema suuromanik on Soome firma HK Ruokatalo.

Eelmise aasta kevadeni oli Soome klientide vaieldamatu lemmikaktsia Hansapank, kuid sellest tuli rootslaste kasuks loobuda. Detsembris osteti ka börsile tulnud Tallinki aktsiaid - märkimisel osales ligi 1000 soomlast. Eesti aktsiatest väiksem on Soome investorite huvi Läti ja Leedu väärtpaberite vastu, aga paar korda nädalas kaupleme ka Riia ja Vilniuse börsi aktsiatega. Riia börsilt võiks nimetada Grindeksit, Latvijas Gazet ja Olainfarmi. Vilniuse börsilt on lemmikud vähesed, näiteks Ukio Bankas ja Vilniaus Vingis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing