Jaak Mikkel leidis väljakutse ajalehest

Kristo Kiviorg 19. jaanuar 2006, 00:00

Mida Teie ametinimetus Shell convienence retailing implementation team leader tähendab?

Sisuliselt tähendab see seda, et tegelen Shelli kaubandustegevusega Kesk- ja Ida- Euroopas, kus meil on umbes 800 kauplust kokku kuues riigis. Vastutan kaupluste hinnapoliitika, sortimendi, väljapanekute ning muu sellega seonduva tegevuse eest.

Mõnedes riikides on meil toitlustusasutustena olemas ka restoranid. Mis puudutab poode, siis autokaupade ja õlide osas on müügil meie enda toodang. Selline skeem toimib suurepäraselt. Rõhutan, et kuigi kaubandus pole meie põhitegevusala, on see äärmiselt oluline.

Millistes riikides teil restoranid avatud on?

Lähim riik, kus meil oma restoranid tegutsevad, on Soome. Seal oleme neid praeguseks avanud 40. Need asuvad enamasti kiirteede ääres. Suuremates riikides, näiteks Itaalia või Prantsusmaa, teeme koostööd erinevate restoranikettidega. Üheks tuntumaks võiks pidada ketti Autogrill.

Kuidas Te üldse Shelli tööle sattusite?

See oli juhus. Midagi eriskummalist selles polnud, lihtsalt nägin lehes kuulutust ja kandideerisin. See oli 1998. aastal. Edasine firmasisene areng oli sellele loomulik jätk. On olnud nii juhuseid kui ka ettenägelikku karjääriplaneerimist. Praegusele ametile Euroopas sattusin seetõttu, et pärast Eestis jaemüügist taandumist 2003. aastal soovisin kontsernis jätkata ja seda võimalust mulle ka pakuti.

Praegu on Teie põhitöökoht Poolas?

Kontor asub küll seal, kuid ringireisimist on väga palju. Töönädal näeb üldiselt selline välja, et osa päevi nädalast viibin Venemaal, Ungaris, Slovakkias, Bulgaarias või T?ehhis, sõltuvalt vajadusest. Nädalalõpud püüan ikka perega koos Poolas olla.

Kui võrrelda töökultuuri ning -keskkonda Poolas ja Eestis, siis millised on suurimad erinevused? Näiteks, on seal rohkem alles nõukogudeaegset töömentaliteeti?

Seda on märgata võib-olla rohkem lihtsamate tööde puhul, kas siis ehitusel või muudel välitingimustes tehtavatel töödel. Samas ei ole ka Eestis Lääne-Euroopaga võrreldes töökultuur palju parem.

Mis puudutab näiteks meie ettevõtte juhtimist, siis siin olen kohanud väga professionaalset suhtumist. Mingit erinevust sel juhul Eesti või Euroopaga küll märgata ei ole.

Kuna Poola on suur riik, siis sinna on võrreldes Eestiga märkimisväärselt mahukamaid investeeringuid tehtud ja seoses sellega on sinna komandeeritud ka rohkem välisettevõtete üksuste juhte. See aga omakorda tõstab ärisuhtluse ja töökultuuri kvaliteeti.

Milline nendest riikidest, kus olete tööasjus viibinud, töökorralduslikult kõige parema mulje on jätnud?

Seda on raske öelda. Saksamaa on hea koht töötamiseks, kui ettevõttel on kindel siht. Nii nagu legendi järgi toimib Saksamaal kõik tõesti justkui nagu kellavärk, ilma igasuguste takistusteta. Samas on sealne töökultuur ja töötajad vähem improviseerivad. Isetegevust seal ei toimu, kõik on kindlates raamides. Samas näiteks Venemaal või Poolas on kõik vastupidi. Tahetakse alustada paljude projektidega, kuid sageli ei jõuta nendega soovitud eesmärkideni, samal ajal aga alustatakse juba uute projektidega.

Kuidas Poola majandusel praegu läheb?

Üldiselt areneb Poola majandus hästi. Samas on suurimaks probleemiks tööpuudus, mis on praegu Euroopa Liidu riikidega võrreldes suurim ? 18%. Nii nagu Eestis, on seal nappus kvalifitseeritud tööjõu järele. Sarnaselt Eestiga on Poola probleem ka see, et suur osa aktiivsest ettevõtlusest on koondunud linnadesse. Käärid maapiirkondade ja linnadega on suured.

Shell on börsifirma. Aktsia pole viimasel ajal just suurt lennukust üles näidanud. Kas Te ise olete Shelli aktsionär?

Shelli aktsiaid mul praegu ei ole. Samas ei saa seda välistada, et ma neid sel aastal ei osta. Tegu on ikkagi suhteliselt vana ärisektoriga. Pigem on Shelli aktsia andnud tootlikkust pikema perioodi jooksul kui lühiajaliselt.

Oleksite nõus riskima ametivahetusega?

Ma ei näe, et ametivahetus üldse mingi risk oleks. Uudsed olukorrad ning ka ametivahetus on pigem siiski võimalus kui risk. Õige väljakutse puhul ei näe küll põhjust, miks ei võiks midagi uut proovida. Ma ei olegi nii kunagi mõelnud, et peaksin pensionini Shellis töötama.

Kui pikalt üldse karjääri planeerite?

Aasta lõikes on pilt selge, millised kohustused mul on, milliseid lubadusi olen andnud. Kümne aasta plaane pole kunagi teinud. Võib-olla peaks seda tegema. Siiamaani olen tegutsenud rohkem intuitiivselt ja vastavalt olukorrale.

Milliseid isikuomadusi hindate meeskonnas?

Ausus oleks see, mida ei saaks alahinnata ühelgi tasemel. Abivalmidus on teine oluline omadus, mida kõrgelt hindan. Hindan seda, kui inimesed tahavad teisi aidata ja ennast ümbritsevat paremaks muuta. Siin saab paralleeli tõmmata näiteks korvpalliga. Iialgi ei võida võistkond, kus mängib üks staar, ka teised peavad tugevad olema ja oma panuse andma.

Millega inimesi ?tagant tõukate??

Raha on kindlasti oluline motivaator, samas on tähtsal kohal ka inimeste tunnustamine. Oma kogemusest võin öelda, et ka pealtnäha lihtne tänamine loeb palju. Meil siin Eestis võib see küll imelik tunduda, aga inimestele peab ka positiivset tagasisidet andma. Kui vaja, on ka negatiivne tagasiside oluline. Kõige rohkem mõjub tööl häirivalt teadmatus sellest, kas inimesel läheb tööl hästi või mitte.

Millise tundega hommikuti ärkate?

Tüdimust tööst pole siiamaani õnneks tundnud. Mul on õnnestunud Shellis erinevatel töökohtadel töötada, see on mind ilmselt värskena hoidnud. Praegu lähen küll hommikuti tööle rõõmsas meeleolus.

Mis Teile pinget on tekitanud?

Tähtajad ning nende täitmine on ikka pingeid tekitanud. Kuid prioriteedid peavad olema paigas. Tegemist on ju kõigest tööga. Maailmas on palju tähtsamaid asju. Töö ei tohiks muutuda elu ja surma küsimuseks.

Oma äri loomise plaane olete ka pidanud?

Paar mõtet on olnud, kuid kõik on jäänud ajanappuse tõttu toppama. Teiseks põhjuseks on kindlasti ka see, et olen Eestist juba viimased kolm aastat eemal olnud. Selleks, et midagi korda saata, peab sellele pühenduma ning kohapeal olema.

Mida soovitate noortel õppida?

Kindlasti on tähtsad keeled, näiteks inglise ja vene keel. Oma kogemusest võin öelda, et eriti hinnas on töötajad, kes oskavad vene keelt.

Noored peaksid eelkõige õppima mingi eriala spetsialistiks. Üldine haridus nagu ärijuhtimine või üldine majandusteadus on minu hinnangul Eestis küllastunud. Turg vajab eelkõige spetsialiste, kes on mingis kindlas valdkonnas väga tugevad. Nii toimib see ka Lääne-Euroopas.

Millega vabal ajal tegelete?

Põhiliselt käin ujumas ning mängin kord nädalas korvpalli. Olen ka aktiivne tugitoolisportlane, sest jälgin televiisorist spordisündmusi päris tihti.

Shellil on ka edukas koostöö Ferrari F-1 meeskonnaga. Viimane hooaeg Ferraril paraku nii hästi ei läinud, kuid märgid näitavad, et uus hooaeg tuleb edukas.

F-1 autorooli olete ka istunud?

Mul on seda võimalust korduvalt olnud, kuid probleem on selles, et olen liialt pikk, et sinna ära mahtuda. Sellest lõbust olen küll ilma jäänud.

Olen Jaaguga koos töötanud umbes 5 aastat. Jaagu ettevõtmised olid teraselt läbimõeldud ja viisid silmapaistva tulemuseni. See ei olnud kokkusattumus ega juhus, et just säravaimad projektid ja nende edukad tulemused.

Jaak on terve mõistuse ja avatud silmaringiga inimene. Edukaks ning võimekaks tegijaks on ta kujunenud ise töökogemusest ja inimestelt õppides.

Jaagul on eluterve huvi uute kogemuste ja heade tulemuste suhtes ning ta ei tegele mõttetute või tarbetute ettevõtmistega.

Oma tegemistes on ta olnud täiesti vaba igasugustest emotsionaalsetest pingetest, enesenäitamise vajadusest ja muudest segavatest kompleksidest ning võtab asju sisulise huvi ja mõnuga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing