BBH tahab neli Vene õlletehast ühte liita

Tõnis Arnover 20. jaanuar 2006, 00:00

Taani Carlsbergile ning Briti Scottish ja Newcastle'ile (S&N) võrdse osalusega kuuluva ühisfirma BBH käes on tütarfirmad Baltika, Vena, Jarpivo ning Pikra. Neist Baltika ja Vena asuvad Peterburis, Jarpivo Moskva lähedal ja Pikra Siberis, kokku on neil Venemaal kümme õlletehast. Nende tuntumad õllesordid on Baltika, Arsenalnoje, Jarpivo ja Nevskoje.

BBH suurtele enamusaktsiapakkidele vaatamata sõltub ühendamisettepaneku läbiminek vähemusaktsionäride tahtest. Mullu suvel, kui BBH oli sama ettepanekuga lagedale tulnud, lükkasid Euroopa suurima õlletehase Baltika vähemusaktsionärid Pikraga ühinemise tagasi. Nüüd on BBH nõukogu esimees John Nicolson optimistlik. Tema sõnul on kõigi nelja firma vähemusaktsionäridega sel teemal vesteldud. Osa neist on valmis aktsiatest loobuma, osa soovib edasi jääda.

"Mul on igati alust kindel olla, et ühinemisettepanek võetakse vastu. See on hea tehing, mis tagab aktsionäridele lisaväärtuse," ütles ta. BBH prognoosib, et ühinemine annaks kontsernile kuni miljard krooni säästu esimesel aastal.

Peale BBH aktsiate kontrollivad Carlsberg ning S&N veel 7,6% Baltika aktsiatest, mis teeb kokku 91,2%. Vähemusaktsionäridele kuulub seega ainult 8,8% Baltikast. Lahendus selgub 7. märtsil, kui toimub Baltika aktsionäride üldkoosolek. Aktsionäridele pakutakse aktsia eest 32,6 dollarit, mis teeb Baltika väärtuseks 54 miljardit krooni. Kui ühinemine seal heaks kiidetakse, esitatakse pakkumine ülejäänud kolme õllefirma aktsionäridele. Nende firmade koguväärtus on 18,8 miljardit krooni.

BBH tegevdirektori Christian Ramm-Schmidti väitel on tegevuse ühendamine Venemaal muutunud hädavajalikuks, sest kiiresti laienenud firma struktuur on muutunud keerukaks ja raskesti juhitavaks.

Venemaa on Hiina, USA, Saksamaa ja Brasiilia järel viies kõige kiiremini kasvav õlleturg maailmas. Ühendatava nelja õllefirma turuosa Venemaal on 37%.

BBH, mille 1991. aastal lõid Soome Hartwall ja Rootsi Pripps ning mis samal aastal omandas Saku Õlletehase, on nüüd Carlsbergi ning

S&Ni omanduses tõusnud maailma suuruselt üheksandaks õllekontserniks. Sellele kuuluvate õlletehaste koguväärtus ületab 78 miljardit krooni.

BBH paneb rõhku laienemisele eelkõige uutel turgudel. Venemaa ja Eesti kõrval on BBH oluline tegija veel Lätis, Leedus, Ukrainas ja Kasahstanis. Lätis kuulub BBH-le Aldaris, ja Leedus Svyturys-Utenos Alus. Ukrainas on BBH valduses Slavutit? ja Lvovi õlletehas ning Kasahstanis Derbes (Ak-Nar) ja Irbis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:43
Otsi:

Ava täpsem otsing