Ettevõtjate rahastatud “Tühirand” kinolinal

Christel Karits 20. jaanuar 2006, 00:00

Mati Undi lühijutul põhineva filmi lavastaja on Veiko Õunpuu, selle peaosades mängivad Rain Tolk, Maarja Jakobson ja Taavi Eelmaa.

“Tühirand” räägib kirjanikust, kes on manipuleerinud end situatsiooni, kus tal tuleb veeta nädalavahetus koos naise ja tolle armukesega. Armukadedusest piitsutatuna püüab ta naist tagasi võita, kuid see pole lihtne. “Lihtsustatult öeldes on see film, mis püüab üsna kerges vormis tegeleda raske küsimusega – kas armastus on üldse võimalik?” ütleb filmi re5issöör Veiko Õunpuu.

Kahtlemata pole “Tühiranna” pu-hul tegu suurt rahvahulka arvestava massikultuuriga, vaid tugeva vormiUkatsetusega. “Vorm pole otseselt realistlik ja film on tehtud üsna kompleksivabalt ja hingega,” tõdeb Õunpuu. “Sellised projektid niisama lihtsalt raha ei saa, sest meie filmipoliitika on orienteeritud filmile kui kaubale.”

Ometi kulus Armin Kõomäel vaid pisut üle tunni, et “Tühiranna” rahastamiseks oma jah-sõna anda.

“See on põnev, oskuslikult tehtud humoorikas lühifilm,” iseloomustab Kõomägi, kes ise vilksatab kaks korda filmist läbi. Kord külapoisi ja kord lendurina. “Stsenaarium on üsna hästi paigas. Sobib vaatamiseks kõikidele meestele ja naistele,” kinnitab ta.

See, et koos Indrek Prantsu ja Sven Mansbergiga väga pikalt mõtlemata kunstfilmi jaoks raha välja käidi, pole aga juhus, sest mehed on ise oma lõbuks amatöörfilme teinud ja hoiavad Eesti filmindusel silma peal. “Nende idee tundus huvitav ja värske,” põhjendab Kõomägi otsust. Piletitest tulu teenida ei loodeta, sest tegu polnud äriprojektiga, pigem hobiprojektiga.

Pressilinastusel olnute reaktsiooni arvestades võib loota Eesti filmitegijate hulgas uustulija Veiko Õunpuu lühimängufilmile head tagasisidet. Tulemusega olid rahul ka filmis osalenud näitlejad.

“Re5issööril oli võtetel oma kindel nägemus. Tunda on, et Veiko Õunpuu on looja ja see on tema film,” ütleb naispeaosas olev Maarja Jakobson. “Eestis on oma filmi hüsteeriline suhe. Kõik filmid polegi mõeldud vaatamiseks neile inimestele, kes seda vaatama satuvad. See võiks sobida näiteks kolmekümnendates aastates intellektuaalile.”

Üht meespeaosalist Matit mängiv Rain Tolk näitab end aga seninägematust küljest ja teenis pressilinastusjärgselt saalisolnuilt tunnustava õlapatsutuse.

“Mulle meeldib, et see film puudutab inimestes oma traagilisuses midagi ilusat ja viib meid vastu tõelisele intiimsusele ja valgusele,” leiab Tolk ise.

Filmi käsikirja kiitis heaks vahetult enne filmivõtete algust siitilmast lahkunud Mati Unt.

“Ta andis vaid paar oma tingimust: kui Mati vette läheb, peab ta sinna kusema ja mere kohal peab olema udu. See tingimus jäi täitmata, sest udu tootmiseks oli ressurssi vähe,” tunnistab Õunpuu.

Kes ei plaani Sõpruse kinno uut Eesti lühimängufilmi “Tühirand” vaatama minna, siis tasuks kodukinos neljakümneks minutiks aeg maha võtta ja see siiski ära vaadata. Pigem festivalifilmiks pürgiv “Tühirand” peaks peatselt ilmuma ka DVD-l ja pärast Sõpruses linastumist jõuab ta ETV ekraanile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing