Käre külm teeb autoakudest müügihiti

Harry Tuul 20. jaanuar 2006, 00:00

Võiks arvata, et saabunud külma ajal on suurimad kannatajad jalakäijad. Tegelikult on veelgi suuremas hädas hoopis autojuhid, kes ei saa autot käima. Põhjuseks enamasti probleemid akuga.

Nii on Autoabi andmetel külmad toonud kaasa lausa hullud ajad. "Telefonid on punased," ütles dispet?erikeskuses töötav Aleks Altmäe. Tema sõnul on põhiprobleemiks just auto käivitamine. Kahekümnest väljakutsest on koguni 16-17 seotud külmaga.

Automarkidest tundub Autoabi andmetel olevat kindlaim Toyota. Teistest tihedamini jäävad teepervele Peugeot' kasutajad. Otsest põhjust ei osanud isegi asjatundjad välja tuua.

"Akude müük on nii kõva, et pissil ei jõua käia," ütles Akukeskuses töötav Jaanek Saluhin. Tema sõnul on rahvahulk pidevalt ukse taga. Müük pole enam edukas, vaid lausa meeletu. Ka Akuexpert OÜst öeldi, et akude müüki on külmad tugevalt kasvatanud. Pikemaks kommentaariks ei jätkunud aega, sest üha uued kliendid vajasid teenindamist.

Samuti on probleeme olnud kütusega ja seda eelkõige diiselmootoritega autodel. Nii palub Eesti Post mõistvat suhtumist, sest nende autod võivad hilineda. Eesti Posti kommunikatsioonijuht Inge Rumessen selgitas, et suurt autoparki pole veel lõplikult uuendada jõutud ja vanade autodega võib probleeme esineda.

Hõlpu pole lähiajal oodata. Külma ilma jätkumist ennustatakse veel vähemalt nädala lõpuni. Seepärast tuleb jälgida soovitusi, mida annavad asjatundjad. Tänapäeva inimese parim sõber auto vajab pidevalt hoolt ja iga autoomanik peaks oma auto juba varakult ette valmistama sõiduks talvel. Selleks tuleks hoida aku täidetuna, sest peaaegu tühi aku jäätub juba -10 kraadi juures. Madalamal temperatuuril aku mahutavus kahaneb. Samas tuleb olla ettevaatlik, sest korduv ala- või ülelaadimine lühendab aku tööaega. Lisaks tuleks sõidukile varuda piisavalt kütust, vältimaks jää tekkimist kütusepaaki ja -voolikutesse. Päästeamet tuletab meelde, et kasutada tuleks talvist diislikütust ja üle kontrollida ka õli seisukord.

Päästeamet soovitab eriti tugeva külma korral liikuda väljas võimalikult vähe ja kasutada sõidukeid vaid möödapääsmatul vajadusel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing