Toftan pürib suuruselt teiseks saeveskiks

Väinu Rozental 20. jaanuar 2006, 00:00

Olukorras, kus raiemaht Eestis ei suurene, on jämedat männipalki saagiv Toftan tänavu ainus saeveski, mis plaanib tootmismahu ulatuslikku kasvu. Kui eelmisel aastal tootis Toftan 118 500 kuupmeetrit saematerjali, siis tänavune plaan on 160 000 kuupmeetrit. Eesti suuruselt teine saeveski, ASi Stora Enso Timber Paikuse saeveski tootis mullu 195 000 kuupmeetrit ning tänavune plaan näeb ette toota 25 000 kuumeetrit vähem.

Toftani peatselt lahkuva juhataja Tiit Kolgi andmeil vajab Toftan tootmisplaani täitmiseks 70 000 tihumeetrit saepalki rohkem kui eelmisel aastal. "Toormevajaduse tahame eelkõige katta suureneva impordi arvel," kinnitas Kolk. Praegu ulatub peamiselt Lätist pärit importtoore Toftanis veidi üle kolmandiku. Koduturult varuvad Toftanile palki AS Metsäliitto Eesti ja Riigimetsa Majandamise Keskus.

Toftani uue juhataja Martin Arula sõnul on Toftani eeliseks asukoht. "Asume toormehankijatele lähemal ja meie transpordikulud on seetõttu väiksemad," põhjendas Arula. "Lõuna-Eestis ja Põhja-Lätis kasvab valdavalt mänd ning meie oleme lähipiirkonnas ainus suur männipalgi tarbija."

Toftan on kolme aasta jooksul investeerinud tootmise rekonstrueerimisse 113 miljonit krooni. Kolm aastat tagasi uuendati saematerjali sorteerimisliin ja katlamaja ning eelmisel aastal saeliin ja kuivatid. "Investeerimisime etappide kaupa, et mitte teha pikki töökatkestusi ega võtta laenamisel liigseid riske," rääkis Kolk ja lisas, et Toftani eesmärk oli saada saeveskiks, mille saeliin suudab kolmes vahetuses toota 200 000 kuupmeetrit saematerjali aastas. Lisaks Toftanile on Eestis sellise võimsusega saeliine kolm: kaks Imavere saeveskis ja üks Paikuse saeveskis.

Paikuse saeveski tegevdirektor Tõnu Järv suhtus Toftani püüdlusse saada neist suuremaks rahulikult. "Las võtavad teise koha, meie tegeleme lisaks saagimisele järjest enam ka saetoodangu hööveldamisega," lausus Järv. "Samuti ei ole me enam nendega toormeturul konkurendid, sest alates sellest aastast saeme vaid kuuske." Männipalk, mida varem saagis Paikuse saeveski, läheb nüüd samasse gruppi kuuluvasse Imavere saeveskisse.

Stora Enso gruppi kuuluvaid saeveskeid toormega varustava ASi Stora Enso Mets tegevjuht Rait Hiiepuu ütles, et kuna Eesti turult ei ole lisapalki võtta, saab toodangumahtu suurendada vaid importtoorme toel. "Ilmselt jätkab Toftan aktiivset tegevust Läti toormeturul," lisas Hiiepuu.

ASi Stora Enso Timber Sauga saeveski juhataja Aivar Puki tähelepanekul on Toftani palgivarumine nihkunud pidevalt ka Pärnumaale lähemale. "Lõuna-Eesti paberipuu tuuakse mööda Valga-Uulu maanteed Pärnu sadamasse ja et mitte tühjalt tagasi sõita, otsitakse saepalki meie kandist," ütles Pukk.

Toftani eelmise aasta käive oli 318 miljonit krooni. Toftani toodangust läheb eksporti ligi 40 protsenti, ülejäänud saetoodangu müüb Toftan Eestis asuvatele liimpuidu- ja mööbliettevõtete. Ettevõttes töötab 110 inimest. Toftan ei plaani seoses toodangu kasvuga töötajaid juurde palgata. Toftani ainuomanik on Rootsi valdusettevõte Hebeda Trä AB.

Alates selle nädala algusest on Toftanis ametis uus juhataja Martin Arula, kes enne juhtis Tartumaal asuvat keskmise suurusega saeveskit ASi Vara Saeveski. Üheksa aastat Toftani eesotsas olnud Tiit Kolk lahkub Toftanist 1. märtsil ning asub pärast kuuajalist puhkust tööle Püssis asuva puitlaastplaadi tootja ASi Repo Vabrikud juhatuse esimehena.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing