5 miljardi eest Lasnamäele lõbustuskeskus

Villy Paimets 23. jaanuar 2006, 00:00

Möödunud reedel arvatavasti just Tallink City projekti tutvustamiseks ellu kutsutud arengukonverentsil "Lasnamäe perspektiiv 2006-2009" osalesid peale Infortari juh Ain Hanschmidti Keskerakonna absoluutsesse tippu kuuluvad Edgar Savisaar, Vilja Savisaar, Jüri Ratas, Kalle Klandorf, Kalev Kallo, Kalle Mihkels, Jaanus Mutli, Kaia Jäppinen, Taavi Aas jpt.

Kohal olid ka linna kommunaalameti juht Ain Valdmann ja kohe-kohe Lasnamäele miljardilist Loopealse sotsiaal-elurajooni rajama hakkava ehitusfirma Skanska EMV juht Jaanus Otsa.

Linnaosavalitsuse viienda korruse saal oli puupüsti rahvast täis, valdavalt linnaosavalitsuse töötajaid, kes ka Savisaare ja Ratase sõnavõttudele aplausiga reageerisid.

Konverentsi peaesinejaks nimetatud Ain Hanschmidt kandis elavalt ette oma visiooni, mille kohaselt muutub Lasnamäe juba mõne aasta pärast Põhjala meelelahutuspealinnaks. "Ei tahaks võrrelda Las Vegasega, aga on selge, et Põhjamaades puudub meelelahutuskeskus," rääkis Hanschmidt, sära silmis. "Selline mäesuusakeskus on kogu Põhja-Euroopas ainulaadne ja esimene." Hanschmidt kirjeldas Saksamaal Düsseldorfis ja Inglismaal Milton Keynesis asuvaid mäesuusakeskusi. "Düsseldorfis tehakse see hommikul kell 10 lahti pannakse kell 4 öösel kinni, 18 tundi avatud! Me käisime seal vaatamas, sinna on butafoorne alpi küla ehitatud - restoranid ja baarid, suusalaenutused ja -kauplused. Kell pool üksteist tulevad juba suusariietes inimesed vastu, hõõgvein või õlu käes." Milton Keynesis käis aga Hanschmidti sõnul ainuüksi restoranis aega veetmas ja suusatajaid akna taga vaatamas aastas 6 miljonit inimest. "Suusatajaid käis 300 000, mis on ka kasumlikkuse piir," ütles Hanschmidt ja teatas, et rajatavast Tallink Cityst elab kümneminutilise autosõidu kaugusel 150 000 ning poole kaugemal 400 000 inimest.

Mäesuusakeskus ise tuleb Hanschmidti sõnul täiesti tavaline: "Nagu ikka, inimesed suusatavad ülevalt alla." Kuna suusakeskuses külma (pidevalt miinus 4) tekitamisest eraldub palju soojust, siis kasutatakse seegi ära ning rajatakse ka troopikakeskus.

Kolme-nelja aasta pärast valmida võiva projekti maksumusest rääkides tõi Hanschmidt võrdluse - 4-5 miljardit võib tunduda küll ülisuure summana, kuid see on ju ainult kaks laeva!

Tallinnas sadama piirkonda kerkiva kahe miljardi kroonise tervisekeskuse maa-alal lammutustöid alustanud Arco Vara üks omanikest Hillar-Peeter Luitsalu arvates olukord turul eriti ei muutu.

Kuidas kommenteerite teadet, et Tallinki omanik ehitab Lasnamäele viiemiljardilise meelelahutuslinnaku?

Palju õnne! Ma olen midagi kuulnud, aga ei oska kommenteerida, ausalt öeldes.

Aga teie (Arco Vara) teatasite ka just, et alustasite Vaibaparadiisi lammutamist ja sinna suure tervisekeskuse ehitamist, kas olukord sellel turul nüüd muutus?

Ma arvan, et ei muutunud, neil on ju suhteliselt spetsiifiline see ikka, kui te ütlete, et neil tuleb sinna suusatunnel ja mäesuusakeskus ja...

Ei, nad teevad ikka hotelli ka ja troopikakeskuse. Nad tahavad miljon turisti aastas Eestisse ööbima juurde tuua, see tuleb ju teile ka kasuks?

Kindlasti, see tuleb kogu Eestile kasuks. Mida rohkem turiste voolab kokku, seda parem ju!

Härra Hanschmidt, mida mina kui Tallinki aktsionär sellest projektist kasu saan?

Ma arvan, et see on sünergia selles mõttes, et see on väärtusahel - et Tallink tooks rohkem turiste Tallinna, siis miks nad peaksid siia tulema, Tallinnal on vaja sümboleid, ja kui turistide arv kasvab, siis on ka Tallinki kasum suurem.

Teiseks, kindlasti on võimalus, et Tallink hakkab seal opereerima või... Kindlasti ta seal midagi teeb.

Ja kolmandaks, kui Saku maksab suurhallile või A. Le Coq jalgpallistaadionile reklaami eest, siis Tallink Tallink Cityle küll ei maksa midagi. Ma arvan, et see annab mõlemale juurde, nii Tallink Cityle kui Tallinkile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing