Ida- ja Lääne-Virumaal hinnaralli alles algab

23. jaanuar 2006, 00:00

Kui Tallinna korteriturul on suurema tõusu aeg läbi, siis Ida- ja Lääne Virumaal on tõusupotentsiaal endiselt suur ning hinnad kallinevad kiiresti.

Võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga, olid Rakvere korterite hinnad aasta lõpuks tõusnud umbes 15-20%.

Peamiselt on korteriturgu mõjutanud pankade aktiivne laenupoliitika. Kõrge nõudluse ning hinnatõusu taustal on inimesi haaranud ostuhullus - pakkumine on piiratud, mistõttu lähevad korterid kaubaks järjest kõrgemate hindadega.

Müügiperioodid jäävad väga lühikeseks ja potentsiaalsed ostjad asuvad omavahel isegi konkureerima.

Sealne hinnatuim piirkond on Rakvere kesklinn ja selle lähiümbrus - Mulla, Võidu ning Kungla tänava piirkond.

Oluline tegur on ka arendustegevuse hoogustumine: keskmine hinnatase on umbkaudu 17 000-20 000

krooni ruutmeetri kohta, linna piiril asuvate arendusprojekte pakutakse aga alates 7500 kroonist ruutmeetri kohta. Uuselamute korteriostjad on nii nooremad kui ka keskealised pered.

Üldjoontes on hinnatuim korteritüüp endiselt kahetoaline, mis maksab keskmiselt kuni 350 000 krooni (sõltuvalt asukohast ning seisukorrast).

Jõhvi linn on tervikuna hoogsalt arenenud, mis avaldab ka kohalikule kinnisvaraturule tugevat mõju.

Lisaks sellele mõjutab turgu ka teiste Ida-Virumaa linnade - Narva ja Sillamäe - areng ning kavandatavad uued kaubanduskeskused ning Sillamäe sadama rajamine.

Jõhvi linna eelisteks on maakonnakeskuse maine, edukas arendustegevus, Jõhvi kontserdimaja valmimine, tööpuuduse vähenemine ning elukeskkonna muutumine turvalisemaks.

Kinnisvarahuvilisi on mitmesuguseid - ühelt poolt noored, aga ka keskealised inimesed, kellel on soov veidi paremal tasemel elamispind soetada. Teisalt on kasvamas ka investorite huvi Jõhvi kinnisvara vastu, mille soetamise eesmärgiks on piirkonna hoogsast arengust mõne aasta pärast kasu lõigata.

Jõhvi on ehitamisel uus kaubanduskeskus (ca 10 000 m"). Piirkonda laienemise plaane on haudunud mitmed ettevõtted, samuti on planeerimisel 2-5 uut korterelamut. Valminud uus kontserdimaja on omakorda mõnevõrra kergitanud korterite hinnataset.

Narva hru?t?ovka-tüüpi kortermajades kerkisid eelmise aasta kolmandas kvartalis hinnad kuni 5%. Enim kallinesid kahetoalised korterid. Uuemate Narva korterite hinnad kasvasid ca 10%.

Enim nõutakse üheksakorruseliste telliskivimajade kortereid ning nende hinnatõus on ka hoogsam kui teistes hoonetes.

Uuematest korteritest on enimnõutud kahe- ja kolmetoalised, eelkõige just üheksakorruselistes majades. Kahetoalised korterid on nii viie- kui ka üheksakorruselistes majades suhteliselt sarnased (planeering, üldpind, rõdu olemasolu jne) mistõttu on need korterid samavõrra atraktiivsed.

Seevastu erineb nõudlus kolmetoaliste korterite suhtes: üheksakorruselistes majades on need parema planeeringuga ja suurema üldpinnaga, mistõttu kolmetoalisi soovitakse osta just neisse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing