Kuidas pärimist vormistada?

23. jaanuar 2006, 00:00

Pärandaja surma korral tuleb nii seadus- kui ka testamendijärgsel pärijal esitada pärandaja viimase elukoha järgsele notarile avaldus pärandi vastuvõtmise kohta. Avaldus vormistatakse reeglina notaribüroos, kuna selle koostamiseks on vaja tunda pärimisseadust. Samuti selgitab notar õiguslikke tagajärgi, mis sellise avalduse esitamine kaasa toob.

1997. aasta jaanuarist kehtima hakanud pärimisseadus sätestab, et pärand tuleb vastu võtta või sellest loobuda kümne aasta jooksul. Pärast avalduse esitamist määrab notar pärandi avanemise tähtaja.

Pärimiseks tuleb pärijal esitada notarile pärimise aluseks olev dokument (testament või sünnitunnistus, vajadusel abielutunnistused, lapsendamise tunnistus vms), vara pärandajale kuulumist tõendav dokument, kinnistu puhul kinnistusraamatu väljavõte ja oma pass. Vajaduse korral võib notar nõuda ka täiendavaid dokumente.

Pärimise vormistamisel tuleb notarile tasuda avalduse ja dokumentide ärakirjade tõestamise tasu, mis on avalduse puhul 59 krooni. Sellele lisanduvad väiksemad tasud iga dokumendi ärakirja vormistamise ja tõestamise eest. Pärimisõiguse tunnistuse väljaandmisel arvutatakse notari tasu lähtuvalt pärandvara tehinguväärtusest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing