Venemaa piiras elektri eksporti Soome

Tõnis Arnover 23. jaanuar 2006, 00:00

Enne külmade saabumist eksportis Venemaa elektrifirma UES Soome elektrit 1400 megavatti, pärast kärpimist 950 megavatti. Pakase tõttu on Soome elektritarbimine tipptunnil kerkinud 14 495 megavatini. Seni ei ole kodumajapidamistele elektritarbimise piiranguid kehtestatud, kuid elektrivõrgufirma Fingrid hoiatab, et elektrivarustuse olukord on muutunud pingeliseks.

Elektri hind Põhjala elektribörsil Nordpool on viimastel päevadel järsult kerkinud eriti Soomes. Kui kolmapäeva ennelõunal maksis kilovatt-tund 67 senti, siis õhtul 18 ja 19 vahel kerkis see juba 4,92 kroonini. Sellel tasemel oli hind viimati 2003. aasta algul, kui erakordselt kuiv suvi ja sügis olid tunduvalt alandanud veetaset hüdrojaamade veehoidlates. Reedel oli keskmine hind Soomes langenud 1,44 kroonile.

Rootsis maksis kilovatt-tund kolmapäeval 67,2 senti, reedel on see tõusnud 92 sendile. Rootsi nimetab ka seda hinda ajalooliselt kõrgeks, sest hüdroenergia tootmine käib täie hooga.

Ehkki Rootsi ja Soome elektriturg on ühine, tekib seal elektrisüsteemi suure koormuse korral erinevus hindades, kirjutas Rootsi Näringsliv. Põhjuseks on piiratud elektriülekandevõimalused kahe riigi vahel. Praegu on kavandamisel uus veealune merekaabel Rootsi ja Soome vahel.

Nordpooli kolmandas liikmesriigis Norras on seni elektri hind olnud üsna stabiilne ja isegi langenud, aga seal on ilm ka soojem. Kui neljapäeval maksis Norras kilovatt-tund 72 senti, siis reedel oli see langenud 62 sendile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing