Tallink City tühermaal - pigem miraa?

ÄP 24. jaanuar 2006, 00:00

Infortari juht Ain Hanschmidt tutvustas Lasnamäe linnaosa arengukava konverentsil suurejoonelist Tallink Cityt. Ideest on agaralt kinni võtnud ka Tallinna linnavalitsus ja minister Edgar Savisaar isiklikult - link Keskerakonnaga? Linnakule on leitud ka poster PPP näol - public private partnership (avaliku ja erasektori partnerlus), mille üks tähendus on see, et erafirma ehitab valmis ja linn hakkab hiljem rentima.

Tallinn ei tohiks uue Cityga mingeid rahalisi kohustusi võtta, kuid nõu ja jõuga toetamist on projekt väärt.

Vähemalt paar hoiatavat näidet on Tallinna linnal juba olemas: Saku Suurhall ja A. Le Coqi jalgpalliareen. Mõlemaid ettevõtmisi alustati päris suure aplombiga, kuid tegelikkuses need sportlik-meelelahutuslikud projektid väga õnnestunuks ei kujunenudki. Võib-olla on (kohalik) turg täis. Ehkki - hooned-rajatised on püsti ja kasutuskõlblikud, tõsi, jalgpalliareen nõuab lõpuni väljaehitamiseks veel raha.

Skeptilisust Tallink City suhtes tekitab asjaolu, et taanlaste tivolist Rannamäe tee äärde Skoone bastionile, kus olid suveteater ja madruste ajaveetmiskoht, ei saanud asja. Kui ni?? oleks tühi, võiksid karussellid juba keerelda. Samuti kerkib meil spaasid, veekeskusi ja -parke nagu seeni pärast vihma. Tõsi, tivoliks pakutud Skoone bastion on pindala poolest väike - Hanschmidti Tallink City sinna ära ei mahukski.

On selge, et Tallink City ei suudaks ära majandada ilma turistideta. Aga turistid on väga meelepärased ka Tallinnale, elavdades kaubandust ja täites majutusasutusi, aidates kokkuvõttes täita nii linnakassat. Siinkohal on tõepoolest tegu PPP-laadi kokkupuutega. Hanschmidti meelelahutuskeskus pikendaks väärtusketti, hoiaks turiste kauem Tallinnas kinni, jätaks nad siia ööbima. Lisanduvad turistid mõjutaksid positiivselt Tallinki majandusnäitajaid. Tallinki aktsia ongi juba mitu päeva järjest tõusnud. Tänu Tallink Cityle võib sisse põigata ka rohkem kruiisilaevu.

Vastuväitena meenub jällegi Londoni näide, kuhu aastavahetuseks 2000 ehitati suurejooneline Millennium Dome, mida külastama oodati turistide horde. Hilisema külastajamenuga Millennium Dome siiski hiilata ei suutnud. Sama võib juhtuda ka Tallink Cityga, mistõttu Tallinnal pole otstarbekas endale rahalisi kohustusi võtta. Ehitamine on üks asi, aga ülalpidamiskulud, mis ei sõltu eriti külastajate arvust? Kui arutati Tallinna Linnahalli müümist, linnale jätmist või mahalammutamist, selgus, et Linnahalli ülalpidamiskulud on astronoomiliselt suured. Ometi on tegu vaid ühe hoonega, mitte terve linnakuga.

Me ei tea, kas kunstlumega suusatunnel tekitab turistides samasugust furoori nagu meis endis. Taliolümpiamängude linnas Torinos ei lähe piletid just üleliia hästi. Võib-olla teha hoopis delfinaarium?

Veidike Münchauseni moodi trikina, kes end ise juukseidpidi soost välja tiris, kõlab Hanschmidti põhjendus, et "kuna suusakeskuses külma tekitamisest eraldub palju soojust, siis kasutatakse seegi ära ning rajatakse ka troopikakeskus". Seega on projekti kirjutatud küll palju julgeid soove, mis aga ei pruugi täituda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing