Andres Lipstok: Eesti jätkab ettevalmistusi euro kasutuselevõtuks

24. jaanuar 2006, 13:49

Eesti jätkab ettevalmistusi, et olla valmis euroalaga liitumiseks 1. jaanuaril 2007, ütles Eesti Panga president Andres Lipsok.

'Eesti täidab hetkel euro käibelevõtuks vajalikest kriteeriumidest eelarve tasakaalu, riigivõla, intressimäärade ja vahetuskursi stabiilsuse kriteeriume,' ütles Eesti Panga president Andres Lipstok.

Lipstoki sõnul on Eesti inflatsioonimäär olnud nõutust kõrgem, seda eelkõige mullu suvel toimunud kütusehindade järsu tõusu tõttu. Inflatsioonitempo on langenud alates oktoobrist ning see suundumus jätkub - 2006 lõpus - 2007 alguses on Eesti Panga prognoosi kohaselt oodata inflatsiooni langemist alla kolme protsendi.

'Seega on enneaegne öelda, et Eesti ei täida hinnastabiilsuse nõuet 2006. aasta jooksul,' ütles Lipstok.

Võimalusi euroalaga liitumiseks hinnatakse Euroopa Komisjon ja Euroopa Keskpanga koostatavates lähenemisaruannetes (konvergentsiraportid).

Aruannete eeldatav valmimisaeg on 2006. aasta keskpaik, kuna ERM2-s ehk euro ooteruumis peavad euroga liituda soovivad riigid osalema vähemalt kaks aastat. See tähtaeg täitub Eestil, Leedul ja Sloveenial 28. juunil 2006.

Eesti jooksevkonto puudujäägist ei ilmne kuidagi majanduse tasakaalustamatus ning konkurentsivõime vähenemist. Eesti on endiselt hinnatud riik välisinvesteeringuteks ning jooksevkonto puudujääk peegeldab osa protsessist, mille eesmärk on arenenumatele riikidele järele jõuda.

Alates 2000. aasta septembrist on välismaiste otseinvesteeringute maht Eestis
neljakordistunud: 42 miljardilt kroonilt 163 miljardile kroonile.

Eesti Panga prognoosi kohaselt oli 2005. aasta jooksevkonto puudujääk 9,4 protsenti SKPst ning see langeb 2006-2007 vastavalt 8,5 ja 7,8 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing