Eritellimusel valmistatud plaadid muudavad köögi omanäoliseks

Liivi Tamm 25. jaanuar 2006, 00:00

Selle asemel, et seada samm keraamiliste plaatide kauplusesse, võib abi leida hoopis keraamikatöökojast.

"Saab teha vahvaid esikuplaate, kraanikausse, nagisid, peegliraame - ideede varamu on peaaegu põhjatu," kinnitab Väike-Karja Keraamikastuudio keraamik Stina Valgma. "Niisuguste lahenduste puhul jääb tavapärasega võrreldes tunduvalt enam mänguruumi. Näiteks tean üht eripäraste ümarate ja neerukujuliste keraamiliste plaatidega viimistletud esikupõrandat."

Võrreldes kauplustes pakutavaga ei jää tooni- ja stiilivalik neile millegagi alla: juba savi liike on tunduvalt rohkem, kui kahe käe sõrmedel üles lugeda jaksab.

Osa neist on valged, osa pruunikad või sootuks tumedad, mõnel on tekstuur ühtlane, teistel jälle teralisem. Glasuurivalik aga võib otsustaja pea esmapilgul pisut sassigi ajada: matid, läikivad, läbikumavad, kullakarva, eredamad, pastelsed või pisut sätendavad toonid.

"Tavaliselt lähen kohale ja vaatame kodu üle, siis saab koos otsustada, mis alternatiivid oleksid kõige sobivamad," sõnab Valgma.

"Kui kavand ja proovitöö on kooskõlastatud, lähebki meisterdamiseks. Keraamikat saab edukalt ühendada ka puidu või metalliga - materjalide kooskõla efekt võib hästi põnev tulla," lisab ta.

Mahukamate tööde puhul on oluliseks lüliks ahelas ka töömees - seinaplaadid küll nummerdatakse ja paigaldatakse kavandi järgi, ent iga isehakanud plaatija sellega siiski hakkama ei saa. "Töömeeste valikul tasub nõu pidada ka keraamikutega, nii mõnigi kord oskavad nad kedagi soovitada," sõnab Valgma.

Nii mõnigi hingega tehtud ja unikaalne töö võib poes pakutavast vähemgi maksta. "Väga laias laastus võib öelda, et ruutmeetrine eritellimusel valminud plaatidest sein maksab paari tuhande krooni ringis, aga kõik sõltub ka töö keerukusest - kuidas on kasutatud reljeefe, kui suur töö on, kui palju on aega," selgitab ta.

"Väikse plaadi konkreetsele perele olulise kujundi või sümboliga võib aga kätte saada poes pakutavatest tunduvalt odavamalt. Küsimus on ettevõtlikkuses ja selles, kuidas tegijat usaldatakse."

Vahvaid detaile saab hea tahtmise korral ka kohapeal ise meisterdada. "Muidugi - professionaalseks keraamikuks mõne tunniga kuidagi ei saa, aga väikese seinaplaadiga saab küll igaüks hakkama," julgustab Valgma proovima.

Tegelikult võib vannituba olla täiesti keraamiline.

Mitte poeplaatidega katmise mõttes, vaid hoopis savist meisterdatud originaalplaatide ja kraanikausside tallermaana. Väike-Karja Keraamikastuudio keraamik Stina Valgma selgitab, et sel moel saab hea tahtmise juures viimistleda isegi vanni.

"Savist kraanikausse oleme aga päris mitmeid teinud," sõnab ta.

"Nii mõnigi kord ollakse alguses väga umbusklikud - et kuidas lõpptulemus jääb. Tegelikult teeme enne töö valmimist detailse kavandi, valime näidiselt savi tooni ja sobiva glasuuri, siis teeme proovitükikese," kirjeldab ta töö käiku.

Ideede leidmisel tuleb teinekord lihtsalt mõte vabaks lasta, sest valikuvõimalused on tõeliselt laiad.

"Ega kogu sein ei peagi olema kaetud käsitsi meisterdatud plaatidega. Väga palju annab juurde ka detail, teiste plaatide vahele sobitatud käsitsi vormitud plaatidest riba või ka üksik plaat, millesse vajutatud näiteks pereliikmete käejäljed," selgitab Valgma.

Nõnda saab luua detaile, mis just konkreetsele inimesele olulised.

"Praegu plaanime hakata valmistama vannituppa peegliraami, kuhu sobitame teokarbid, mille kodu omanik reisilt kaasa tõi. Nii jääb raami sisse ka see hea mälestus," kirjeldab ta.

Lisaks keraamilistele plaatidele sobib savist meisterdada näiteks vannituppa sobituvaid seebihoidjaid või kapinuppe. Nagi võib meisterdada seinaplaadi sisse, nõnda, et see on osaks plaadist, või ka eraldi kinnitamiseks mõelduna.

Tavapäraste liistude-ääriste asemel sobib kodu elavdada ka mosaiigiga. Pealegi on mosaiigitegu üks päris lõbus ja loominguline ettevõtmine, kuhu pere noorimaidki kaasata sobib.

Kasutuskoha otsimisel tasub lihtsalt mõte vabaks lasta - ümaraks sobib vormida näiteks seina ja põranda ühenduskohad, lae ja seina ühenduskohad, asendada mosaiigiribaga üks põrandalaud või vormida teistsuguseks ühe põrandaplaadi koht vannitoas.

Mosaiigi kildudeks sobivad mererannast kogutud uhutud klaasitükid või tavaliste glasuurplaatide jäägid. Kas teha täpne kavand või laduda tükikesi segusse nii, nagu fantaasia hetkel ette kirjutab, on maitse küsimus.

Küll aga tuleb meeles pidada, et ladumise protsess ei saa kesta väga kaua, sest segu kipub kivistuma ja siis on sinna tükikesi juba raske vajutada.

Töökoha ümbrus tuleb pärast valmimist hoolega koristada ning pesta - lohakalt pühitud tsemendi hallikaid viirge on pärast kuivamist põrandalt võimatu maha pesta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing