Lumekoristamise hind oleneb koristusmasina suurusest

Ketlin Priilinn 25. jaanuar 2006, 00:00

OÜ Teearu Grupp juhatuse esimehe Tarmo Aru sõnul pakub nende ettevõte lumetõrjet ratastraktori ning minilaaduriga, samuti saab tellida lume äravedu veoautoga, mille kandejõud on kuni 9 tonni.

"Peamiselt on meil seni olnud lepingud hooldusfirmade ja suuremate ettevõtetega, kellel on avarad laoplatsid," selgitab Aru.

"Meil on olemas valvetelefon, kuhu saab helistada ka öösel, teatada suurest lumesajust ja tellida koristus."

Lumekoristuse hinnad pannakse Aru sõnul paika iga talve alguses ning püsiklientidele on need soodsamad. "Kõik sõltub masinast," kinnitab Aru. "Väiksemate laadurite korral on tööhinnaks 320 kr/h, aga harjadega sahad on natuke odavamad, ehk siis 260 kr/h."

Aru ütleb, et erinevates omavalitsustes on vastutus lumekoristuse eest jaotatud ka erinevalt. "Linnades vastutab selle eest üldjuhul linnavalitsus, aga isikliku krundi piiridesse jääv kõnnitee tuleb siiski puhas hoida omaniku enda poolt," räägib Aru. "Kui lumi on lükkamata, võib linnavalitsus selle eest trahvi teha."

Aigren OÜ juhataja Meelis Kibena ütleb, et neilt saab tellida mehhaniseeritud lumetõrjetöid ja lume äravedu, mida teostatakse öisel ja päevasel ajal vastavalt kliendi soovile. "Väiksemate laadurite puhul on hind 240-250 kr/h, suuremate masinate puhul 300-320 kr/h," ütleb Kibena.

Tema sõnul peab tänavaääred lumest puhtaks lükkama see, kelle krundiga need piirnevad. "Hommikuks peab suurem lumi olema koristatud," kinnitab ta. "Muidugi tuleb ette avariiolukordi, kui lund tuleb väga palju ja ei jõuta, aga need on siiski pigem erandjuhtumid."

OÜ Matthäi Ehituse juhataja Veljo Haube kinnitab, et väiksema laaduriga lumekoristaja tellimine maksab 350-400 kr/h. "Aga selle ühe tunniga jõuab juba päris palju koristada," lisab ta. "Suuremate laadurite korral ulatuvad hinnad kuni 500 kr/h." Haube sõnul lepitakse eelnevalt kokku, millist ja missuguse keerukusega tööd täpsemalt on vaja teha. "Alati käib enne ka tööjuht objektil kohal ja vaatab täpselt üle," ütleb ta.

Tallinna linnakantselei meediaosakonna juhataja Mai Vöörmann viitab lumekoristustöödest rääkides Tallinna linnavalitsuse määrusele number 118.

Sellekohaselt vastutavad Tallinna kommunaalamet ja linnaosade valitsused linna omandis olevate teede heakorratööde nõuetekohase korraldamise eest.

"Tallinna kommunaalamet korraldab heakorratöid nimetatud määruse lisas loetletud tänavatel, tänavalõikudel, jalgrattateedel ja ida- ning lääne puhastuspiirkonna kõnniteedel," kinnitab Vöörmann.

Lumekoristustööd maal käivad üldiselt ikka omaniku järgi. Oleneb, kas tegemist on riigi, omavalitsuse või erateedega - tee omanik korraldab lumetõrje ja kõik ülejäänud vajalikud tööd ning toimingud.

Naljanumber on aga see, et meie vallas on põhiline riigiteede lumetõrje aeg 48 tundi pärast sadu, kui välja arvata muidugi mõned suuremad teed.

Teedevalitsused lasevad igal sügisel välja oma kaardid, kus on konkreetselt ära näidatud, millistel teedel ning mis tingimustel ja kui kiiresti lumekoristamist ning libedusetõrjet teostatakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing