EL loodab kokkulepet käibemaksu vähendatud määrade osas

25. jaanuar 2006, 13:53

Austria eesistumisel toimunud Euroopa Liidu rahandusministrite nõukogu kohtumisel saavutati tingimuslik kokkulepe käibemaksu vähendatud määrade osas.

Teisipäeval toimunud kohtumisel õnnestus liikmesriikidel jõuda tingimusliku kompromissini, mille jõustumine oleneb sellest, kas Poola, Tšehhi ja Küpros nõustuvad lähipäevil tagasi võtma oma veto, teatas rahandusministeerium.

Euroopa Liidus kehtib käibemaksu miinimummäär 15%, kuid liikmesriikidele oli senini lubatud hulk erandeid maksumäära alandamiseks. Detsembris kaotasid erandid kehtivuse, ning nende uuendamiseks peaksid liikmesriigid tegema üksmeelse otsuse.

Poola ja Tšehhi Vabariik olid süsteemi uuendamise ettepaneku vastu, väites, et sellega kaotaksid mõtte neile Euroopa Liiduga liitumisel lubatud erandid käibemaksumäära alandamiseks kütusele, soojusele ja ehitussektoris.

Kompromissettepaneku peamine tulemus Eesti jaoks oleks see, et olemasolevate erandite loetelu ei täiendata. Samas pikendataks seni rakendatud ja 2005. aasta lõpus kehtivuse kaotanud tööjõumahukate teenuste vähendatud määrasid 2010. aastani.

Kompromisslahendus näeb ette ka sõltumatu uuringu läbiviimist kohaliku iseloomuga teenuste osas. Samuti annaks uuring lisainformatsiooni vähendatud määrade mõjude kohta tööhõivele ja siseturu toimimisele. Uuringu tulemusest sõltub ka maksuerandite edasine saatus.

Eesti koos paljude teiste riikidega leiab, et maksusoodustused ei ole sotsiaalpoliitiliste eesmärkide saavutamiseks tõhus vahend ja on seisukohal, et õigem on toetada abivajajaid otse eelarvest.

'Eesti pooldab endiselt võimalikult eranditevaba käibemaksusüsteemi, kuna vähendatud määrad ja muud maksuerisused takistavad siseturu toimimist, kahjustavad konkurentsi ja nõrgestavad maksusüsteemi,' ütles rahandusminister Aivar Sõerd kohtumise lõppedes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing