Uus interneti teenusepakkuja jahib põhiliselt erakliente

Alar Pardla 26. jaanuar 2006, 00:00

Zone Media OÜ ja MultiUservice Network OÜ käivitasid jaanuaris koostööprojektina uue, soodsate hindadega veebi- ja e-posti teenuse pakkumise aadressil msn.ee.

Teenus on orienteeritud eratarbijale, sest oma domeeninimega teenust kasutada ei saa, kõikide kodulehekülgede aadressiks on minginimi.msn.ee

Domeeninime valik on veidi skandaalimaiguline. Akronüümi MSN võib seostada küll ühe projektis osaleva firma nimega - MultiService Network, enamikule inimestest aga tekib seda tähekombinatsiooni kuuldes vaimusilma ette Microsofti kiirsuhtlustarkvara MSN Messenger. Rain Laane, Microsoft Eesti esinduse juhi sõnul on selline domeeninimevalik kindlasti ebaeetiline. Kas Microsoft hakkab domeeninime msn.ee kohtu kaudu endale taotlema, kommenteeris Laane napisõnaliselt: "Meie juristid uurivad seda asja."

Ebaeetiliseks peab uue teenusepakkuja domeeninime ka Virtuaalteenuste OÜ juhataja Mihkel Raba: "Halvemal juhul rikutakse Microsofti õigusi kaubamärgile. Tarbijat eksitav ja võõraste sulgedega enda ehtimine on see kindlasti."

Kindlasti ajavad mitmed tavakodanikud msn.ee ja msn.com aadressid lihtsalt sassi. Raba arvates on kliendi eksitamine ka see, et domeeninime põhjal jääb mulje, et tegemist on suure rahvusvahelise firma pakutava teenusega.

Kui Microsoft kohtu kaudu domeeni omanikuks peaks kunagi saama, siis jäävad msn.ee teenuseid kasutavad inimesed ilma kasutatud veebi- ja elektronposti aadressidest. Eraisikule on aadressimuudatus kindlasti probleemne, kuid sellega ei kaasne olulist majanduslikku kahju erinevalt firmadest, kes vajavad näiteks uusi visiitkaarte ja reklaammaterjale.

Patendiameti otsingumootori andmetel ei ole MSN siiski Microsofti poolt registreeritud kaubamärk.

"msn.ee ei riku teadaolevalt ühegi kolmanda isiku õigusi ja selle kohta ei ole meile ühtegi pretensiooni laekunud," kommenteeris Multiservice Network OÜ juht Sulev Sepp. Teenuse käivitamiseks kulunud investeeringute suurust ja kasutajate arvu Sepp ei avalda.

Peeter Marveti arvates on tore see, et ollakse üle saadud 10 MB piirangust: "Ühe gigabaidi kettaruumi hind suuremahuliste SATA-ketaste ja RAID5-kontrolleri puhul tuleb umbes 15 krooni, seega selle aastaga amortiseerumise korral veidi üle ühe krooni kuus." Mõnevõrra murelikuks teeb Marvetit see, et ribalaiust ei saa vajadusel juurde osta. "Näiteks juhul kui mu garaa?ibänd järsku kuulsaks peaks saama või kõik sõbrad langevarju-videot tahavad näha. Need on sellised ajutised hüpped ning seda oleks ju tore vajadusel juurde osta."

Elioni internetivaldkonna juhi Maiko Kalveti sõnul ei ole märgata klientide lahkumist. "hot.ee kontode arv kasvab pidevalt, olles juba üle 915 000, millega e-kohvik on teadaolevalt Eesti suurim e-posti ja kodulehtede majutuskeskkond," kommenteeris Kalvet.

Sarnane suhtumine jääb kõlama ka hostinguteenust pakkuvast firmast Elkdata OÜ. "Msn.ee ei ole kuidagi suunatud ärikliendile, vaid eraisikutele ning neile, kes on seni kasutanud mitut 10-50 MB pakkuja tasuta kontot. Tõsiselt tüütu on oma albumeid ja filme 50MB juppidena maailmale jagada. Seega, kliendibaasi pole uue teenusepakkuja turuletulek absoluutselt mõjutanud," kommenteeris Elkdata juhatuse liige Margus Merilai.

Lugedes internetifoorumites msn.ee kohta kirjutatut, hakkas silma mure mõne kasutustingimuse kohta. Nõutakse aastast ettemaksu, kuid samas jäetakse endale õigus ühepoolselt hindu muuta. Teine kartus puudutas teenuste kasutajate arvu kiiret kasvu, äkki muutub teenus talumatult aeglaseks? Teisalt pole see eratarbijale suur häving, kui 108 krooni aastas maksva teenusega midagi peakski juhtuma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing